Видео, заснето от любител астроном в Япония, показва ярка комета, която експлодира при сблъсък с Юпитер.

Най-голямата планета в Слънчевата система има мощно гравитационно привличане, което е причинявало подобни зрелищни катастрофи през годините. Това дори не е най-мощният удар. Причината за това твърдение е, че кометата не прави промени върху газовата атмосфера на планетата.

"Снощи имаше нов удар върху Юпитер!", обяви известният планетарен астроном Хайди Хамел, който работи с космическия телескоп "Джеймс Уеб" на НАСА. "Ярката светкавица е болид - падаща звезда в атмосферата на Юпитер."

Въпреки че това огнено кълбо може да не е причинило реални щети на Юпитер, други сблъсъци със сигурност са го направили.

През 1994 г. газовият гигант преживява мощен сблъсък с парчета от кометата Шумейкър-Леви 9 в продължение на няколко дни, събитие, което според НАСА е оставило "огромни, тъмни белези в атмосферата на планетата и издигане на прегряти струи в нейната стратосфера".

Хайди Хамел, който по онова време "води наблюдения на кометата във видима светлина" с космическия телескоп Хъбъл на НАСА, смята това въздействие за повратна точка.

"Това наистина засили нашето разбиране за това колко е важно да наблюдаваме обектите около нас и да разберем какъв е потенциалът за въздействия на Земята в бъдещето", казва ученият.

Мисията DART на НАСА показа, че човечеството може да отклонява опасни обекти за Земята. Това обаче е възможно, само ако те се открият достатъчно рано.