Настоящите методи за обучение на изкуствен интелект изразходват колосални количества енергия, но междувременно човешкият мозък има нужда от нищожните 20W. Това е причината швейцарският стартъп FinalSpark да се насочи към създаването на "биокомпютри" от човешки мозъчни клетки, свързани със силициеви чипове.

Човешкият мозък комуникира вътре в себе си и с останалата част от тялото главно чрез електрически сигнали. Гледките, звуците и усещанията се превръщат в електрически импулси, преди мозъците ни да могат да ги възприемат. Това прави мозъчната тъкан силно съвместима с чипове, поне докато можете да поддържате клетките живи.

Биокомпютърът на FinalSpark използва 4 мозъчните органоиди, включващи около 10 000 живи неврони, отгледани от стволови клетки. Тези малки топчета с диаметър около 0,5 мм се държат в инкубатори при телесни температури, снабдяват се с вода и хранителни вещества и са защитени от бактериално или вирусно замърсяване. Те са свързани в електрическа верига с поредица от малки електроди. 

Тези двупосочни електроди могат да изпращат импулси от електричество в мозъчните органоиди и могат също да измерват отговорите, излизащи от тях.

За да започне да обучава компютърът, екипът е решил да прибегне до хормонална стимулация. Когато системата се обучи, тя се възнаграждава с допамин - хормона на щастието.

"Ние капсулираме допамин в молекулярна клетка, първоначално невидима за органоида", каза съоснователят д-р Фред Джордан пред Techopedia миналата година. "Когато искаме да" възнаградим "органоида, ние го излагаме на специфични светлинни честоти. Тази светлина отваря клетката, освобождавайки допамина и осигурявайки желания стимул."

Биологичният компютър е наречен Neuroplatform. Той е отворен за тестове и експерименти с учени от цял свят. Освен това поддържа програмен интерфейс с Python. Според учените платформата може да позволи след време създаването на много по-ефективен изкуствен интелект и изчислителни центрове за данни от ново поколение.