След поставянето на изкуствена тазобедрена става, например, съществува реален риск от инфекция на мястото на импланта. За предотвратяването й може да помогне покритие от златни нанопръчици, което "изпича" бактериите, пише сайтът Ню атлас, позовавайки се на публикация в сп. "Нано летърс", цитирано от БТА.

Бактериалните инфекции на местата на наскоро поставени импланти могат да бъдат много сериозни и да доведат до усложнения. Когато това се случи, често се налагат последващи операции, за да се предпази имплантът от преждевременна повреда.

Редица изследователски институти работят върху антибиотични покрития за импланти с цел да се преодолее първоначалното предразположение към инфекции. Някои от тези вещества обаче непрекъснато освобождават антибиотичния си товар, независимо от състоянието на мястото на поставяне на импланта. Тази безразборна употреба на лекарствата може да накара бактериите да изградят резистентност към тях, което прави антибиотиците по-малко ефективни.

Именно тук могат да намерят приложение златните нанопръчици.

Разработени от учени от шведския Технологичен университет "Чалмърс", те могат лесно да бъдат приложени върху повърхността на импланти и вече са тествани лабораторно върху стъклени повърхности. След като бъдат нанесени, пръчиците са разположени на доста голямо разстояние една от друга, покривайки общо само около 11 процента от основния материал.

Докато не бъдат изложени на близка до инфрачервената светлина, нанопръчиците остават инертни. Когато обаче бъдат изложени на такава, електроните във външния им слой се привеждат в движение. Тази реакция генерира топлина, която убива всички микроби на повърхността. В случая на поставен имплант светлината може да се прилага външно, като преминава през кожата и тъканите, за да достигне до повърхността му.

Изследователите отбелязват, че ефектът на нагряване е достатъчно локализиран, така че да има много малък ефект върху околната тъкан. Въпреки това някои тъканни клетки, разположени непосредствено до пръчиците, могат да бъдат унищожени. Това обаче не би трябвало да е проблем, тъй като малкият брой засегнати клетки бързо ще бъдат регенерирани от тялото.

"Номерът е да се приспособи размерът на пръчиците. Ако са малко по-малки или малко по-големи, те поглъщат светлина с неправилна дължина на вълната, а ние искаме абсорбираната светлина да прониква добре в кожата и тъканите", казва ръководителят на изследването професор Мартин Андершон.

Освен това е важно да се контролира интензитета на близката инфрачервена светлина, която съответства на количеството генерирана топлина.

Учените се надяват, че след като бъде доразвита, технологията ще може да се използва за предотвратяване на инфекции в седмиците след операцията чрез периодично прилагане на близка инфрачервена светлина.