Бъдещето на устойчивите градове чрез цифровите двойници и потенциала на ИИ
"Градовете на бъдещето" ще бъдат на фокус на конференцията "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. Open Up for Innovation"
Цифровите двойници на града (Urban Digital Twins), използващи методи на изкуствения интелект (ИИ), имат ключова роля в стремежа към изграждането и развитието на устойчиви и интелигентни градове. "Градовете на бъдещето" ще бъдат на фокус в панела "Бъдещето на устойчивите градове чрез цифровите двойници и потенциала на ИИ" по време на Годишната конференция "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. Open Up for Innovation", която ще се проведе на 5 и 6 декември. Тя ще ознаменува и откриването на новата високотехнологична сграда на Института "Големи данни в полза на интелигентно общество" (GATE) към Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Дискусията ще събере на едно място водещи световни експерти, които ще разкрият как динамичното взаимодействие на иновативните технологии в градските цифрови двойници, променят планирането, проектирането и управлението на нашите градове.
Лекторите ще представят идеи, свързани с иновативния потенциал на градските цифрови двойници и ИИ и вдъхновение от тяхната синергия за преодоляване на предизвикателствата в развитието на съвременните градове и превръщането им в по-добро място за живеене за хората.
Специален гост-лектор ще бъде Сиси Златанова - професор по програмата SHARP в Университета на Нов Южен Уелс (University of New South Wales (UNSW)). Нейните изследователски интереси са в областта на 3D моделирането и интегрирането на BIM и ГИС, 3D моделирането на закрити помещения, 3D представянията, управлението и визуализацията на 3D данни.
Участници в дискусията ще бъдат:
Десислава Петрова-Антонова - професор по софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и ръководител на изследователското направление "Управление на данни" и приложната област "Градове на бъдещето" в GATE. Нейният изследователски фокус е върху оперативна съвместимост и семантичното обогатяване на данните. Тя ръководи пилотния проект "Цифров двойник на града", в рамките на който се създава 3D информационен модел на Район "Лозенец" и се разработват анализи, симулации и визуализации на градските среда и процеси, свързани с параметрично градско планиране, качество на атмосферния въздух, пешеходна достъпност, ветрови комфорт на пешеходците и др.
Андерс Лог е професор по изчислителна математика в Технологичния университет Чалмърс, Швеция. Научните му интереси са в областта на адаптивните методи на крайните елементи, автоматизираните софтуерни системи от високо ниво, специфични за домейна езици и компилатори в научните изчисления, добавената и виртуалната реалност, както и приложенията в биомедицината, общата теория на относителността, архитектурата и геоинформацията; по-специално широкомащабното моделиране и симулация на градове. Лог е директор на Центъра за цифрови двойници в Чалмърс и директор на Шведската мрежа за математика в индустрията.
Доц. Мила Коева работи в областта на 3D данните за земята във Факултета по геоинформационни науки и наблюдение на Земята (ITC) на Университета в Твенте. Основните ѝ области на компетентност включват 3D моделиране и визуализация, 3D кадастър, 3D поземлена информация, безпилотни летателни апарати, цифрова фотограметрия, обработка на изображения, изработване на едромащабни топографски и кадастрални карти, ГИС, използване на сателитни изображения за актуализиране на кадастралната информация и др.
Модератор на дискусията ще бъде Бернд Кецлер, научен координатор на Центъра за цифрови двойници към Университета по технологии, Чармърс. Той има богат опит в управлението и управлението на изследователски и иновативни проекти, както и специални познания в областта на градските цифрови двойници.
НАЙ
Илон Мъск продаде "Екс" на своята компания за изкуствен интелект
Новата реалност: 9 от 10 подрастващи са в социалните медии
Учени генерираха ток от въртенето на Земята
Частично слънчево затъмнение ще се наблюдава днес над Северното полукълбо
Британски марсоход поема скоро към Червената планета
Учени генерираха ток от въртенето на Земята
Илон Мъск продаде "Екс" на своята компания за изкуствен интелект
Британски марсоход поема скоро към Червената планета