Запасите на вода в почвата, езерата и реките намаляват
Междувременно земеделието ще има нужда от все повече вода
Професорът по хидрология от Университета в Мелбърн Донгриол Рю и неговият сътрудник Ки-Вон Сео се возели на влак, за да посетят семейството на Рю, когато направили шокиращо откритие. Докато влакът бил спрян на гара поради технически проблеми, Сео извадил компютъра си, за да поработи, и тогава на екрана му се появил резултат, който Рю едва могъл да повярва - данните показвали "забележителен" спад в количеството на водата, съхранявана на сушата.
"Първо си помислихме: "Това е грешка в модела", казва Рю. След една година проверки разбрали, че не е.
В своето изследване, публикувано в четвъртък в списание Science, учените установили, че глобалното затопляне значително е намалило количеството вода, която се съхранява на сушата - в почвата, езерата, реките, снега и други водни източници.
Това може да има необратими последици за земеделието и покачването на морското равнище. Изследователите предупреждават, че значителното преместване на водата от сушата към океаните е особено тревожно за земеделието и се надяват, че работата им ще засили усилията за намаляване на прекомерната употреба на вода.
Според изследването, съдържанието на влага в почвата на Земята е намаляло с над 2 000 гигатона през последните около 20 години.
За сравнение, това е повече от два пъти загубата на лед в Гренландия между 2002 и 2006 г. В същото време честотата на земеделските и екологичните суши, които преди са се случвали веднъж на десетилетие, се е увеличила, глобалното морско равнище се е повишило, а оста на въртене на Земята се е изместила.
Рю и екипът му използвали три различни източника на данни, за да потвърдят, че Земята задържа по-малко вода на сушата, отколкото преди. Освен това резултатите им разкриват дълбока истина, която фермерите отдавна усещат: когато след суша се случи голямо и драматично наводнение, това не означава, че водните запаси под земята са се възстановили.
"Изглежда, че земята е загубила еластичността си да се възстановява до предишните нива", казва Рю.
Дали тази еластичност някога ще се върне, зависи от действията на хората срещу климатичните промени и от значителна промяна в начина, по който използваме водата, твърдят изследователите. Нарастващият топлинен стрес върху растенията означава, че те се нуждаят от повече вода. Земеделието, особено напояваното земеделие, продължава да изразходва повече вода, отколкото може да си позволи. А хората продължават да отделят парникови газове, без решителни усилия за промяна.
"В миналото са се случвали дългосрочни климатични промени и вероятно ще се случат отново, които биха могли да обърнат тази тенденция, но вероятно не в рамките на нашия живот", казва Катрин Джейкъбс, професор по екологични науки в Университета на Аризона, която не е участвала в изследването. "Тъй като парниковите газове ще продължат да затоплят климата в бъдеще, скоростта на изпарение и транспирация едва ли ще намалее скоро."
Проучването също така потвърждава обяснение за леки колебания в движението на Земята - те са резултат от промените в нивата на влагата на планетата.
"Когато прочетох това, бях изключително развълнуван", казва Луис Саманиего, професор по хидрология и анализ на данни в Университета в Потсдам, който е написал коментар за изследването в Science. "Това е завладяваща загадка, която събира различни научни дисциплини в точния момент, за да потвърди нещо, което досега беше невъзможно да се докаже."
Но Саманиего подчертава, че това откритие не е просто интересно - то е сигнал за тревога.
"Представете си въртенето на планетата като електрокардиограма на Земята", казва той. "Този резултат е като засичане на аритмия. Да изберем да не слушаме лекаря - това е рискът, който поемаме в момента."