Колонизацията на Марс може да е "Мисията невъзможна"
Опасностите на Червената планета са твърде големи
От години изпълнителният директор на SpaceX Илон Мъск е обсебен от идеята да изпрати хора на повърхността на Марс.
С помощта на гигантската си ракета Starship, предприемачът се надява да изгради цял град на Червената планета. Дори президентът на САЩ, Доналд Тръмп, демонстрира ентусиазъм за ускоряване на изпращането на астронавти до Марс, за сметка на планираните мисии на НАСА до Луната.
Но един неочакван враг може да застраши всичко това. Според скорошно проучване, публикувано миналия месец в списанието GeoHealth, учените са открили, че веществата, съдържащи се в марсианския прах, могат да бъдат смъртоносни за астронавтите, сериозно застрашавайки тяхното здраве.
Въпреки че не се очаква астронавтите да вдишват директно разредената атмосфера на Марс без мащабни геоинженерни промени, дори филтрирането на праха може да се окаже изключително трудно.
"Най-голямата опасност е рискът за белите дробове на астронавтите", казва Джъстин Уанг, студент по медицина в Университета на Южна Калифорния и съавтор на изследването, пред CNN. "Тъй като прахът е изключително фин, той може да остане в белите дробове на астронавтите и част от него да се абсорбира в кръвния поток."
Според Уанг, "много от опасните вещества, включително силициев диоксид и железни оксиди, могат да причинят белодробни заболявания". Освен това астронавтите ще бъдат изложени на огромни количества космическа радиация, което увеличава риска от белодробна фиброза по време на полета.
С други думи, това е още едно доказателство, че пътуването до Марс ще бъде изключително опасно начинание - сурова реалност, която самият Мъск е признавал.
"Макар че марсианският прах няма да бъде най-опасната част от мисията до Червената планета, той определено е заплаха за астронавтите, която обаче може да бъде избегната, ако сме добре подготвени", казва Уанг.
А прахът там е навсякъде.
"Той непрекъснато пада от небето и покрива всичко", казва Брайън Хинек, съавтор на изследването и професор по геоложки науки в Университета на Боулдър. "На всеки няколко години се появяват бури, които обхващат цялата планета и оставят дебел слой прах."
Учените отбелязват, че прахът вече се е оказал сериозен проблем за астронавтите по време на мисиите Аполо на НАСА. Изследванията показват, че лунният прах представлява голям риск за здравето на бъдещите астронавти.
Дори роботизираните ровъри, които изследват повърхността на Марс, са пострадали сериозно от праха. Пример за това е кацналият апарат InSight, който през 2021 г. прекрати мисията си преждевременно, след като слънчевите му панели бяха покрити с прах, правейки го неспособен да зарежда батериите си и да остане активен.
Още по-лошо, марсианският прах се държи по много по-непредсказуем начин, отколкото на Земята. Частиците му са много по-остри и назъбени - подобни на азбест - което може да раздразни меките мембрани на белите дробове, обяснява Джулия Картрайт, независим научен сътрудник в Университета на Лестър, която не е участвала в изследването.
Ако бъдещите астронавти изпаднат в беда, помощта ще бъде твърде далеч.
"Токсичността на лунния прах се оказа неочакван здравен риск по време на мисиите Аполо", пишат изследователите в своята статия. "Но една мисия до Марс няма лукса на бързо завръщане на Земята за лечение, нито може да разчита на помощ от наземен медицински екип, тъй като комуникационните закъснения могат да достигнат до 40 минути за двупосочен сигнал."
"За да се подготвим адекватно за успешното изследване на Червената планета", заключават учените, "трябва да сме готови да предотвратим и лекуваме множество медицински проблеми, които могат да възникнат на повърхността на Марс, за да минимизираме рисковете и да гарантираме както успеха на мисията, така и безопасността на астронавтите."