Защо европейската алтернатива на SpaceX се взриви след 30-секунден полет (видео)
Създателите обаче обявиха полета за успешен
Германската компания Isar Aerospace се опита да изстреля първата орбитална ракета от европейска земя в неделя сутринта (30 март). Мнозина определят начинанието за алтернатива на SpaceX, въпреки доста по-скромните възможности на европейската частна ракета Spectrum.
Преди ден тя излетя за пръв път от европейския космодрум Андоя в Норвегия, но претърпя аномалия 18 секунди след старта. След това тя падна в морето в зрелищна експлозия. Как се стигна дотам?
Вижте как изглежда ракетата Spectrum >> >> >>
Не е ясно какво е причинило аномалията, но изглежда, че ракетата Spectrum започва да се върти неконтролируемо само секунди след дебютния си полет. Видеокадри от инцидента показват, че двигателите ѝ са били изключени при падането, което предполага, че ръководителите на полета са прекратили мисията, след като ракетата е загубила стабилност.
Ръководителите на компанията заявиха в разговор с репортери около четири часа след излитането, че ракетата е активирала своята система за прекратяване на полета, която изключва двигателите, на 30-тата секунда от полета. След това ракетата е паднала в "аеродинамична, стабилна фаза" в предварително определена зона в морето близо до стартовата площадка, каза Александър Далонео, вицепрезидент по мисии и изстрелвания.
"Стартовата площадка изглежда здрава, което е добре", заяви главният изпълнителен директор на Isar Aerospace Даниел Метцлер по време на разговора.
Официални лица отказаха да спекулират за причината ракетата да загуби контрол. "Видяхме, че ракетата се въртеше, така че имаше някаква форма на загуба на контрол", каза Метцлер. Той добави, че ще минат поне няколко дни, преди компанията да може да анализира данните и да разбере възможната причина, като част от "задълбочено разследване", което ще включва космодрума Андоя и норвежките регулатори.
Въпреки че полетът се провали само половин минута след излитането, Isar Aerospace обяви тестовия полет, наречен "Going Full Spectrum", за успешен. "Той беше успех, защото изпълнихме всички цели, които си бяхме поставили за този полет", аргументира се Метцлер. "Не достигнахме орбита, но научихме много от този полет, което ще ни подготви добре за второто изстрелване."
"С този тест успяхме да съберем значително количество полетни данни, които ще използваме за бъдещите ни мисии", каза Далонео, който преди това е ръководил изстрелванията на Ариан, Союз и Вега от Френска Гвиана. "Дори ако краят на мисията беше зрелищен, искам да подчертая - на база на предишния ми опит - че все пак беше успех."
"Никога не сме очаквали, че ще достигнем орбита с този тестов полет", каза Метцлер. "Основната ни цел беше да съберем данни и това е нещо, което успешно постигнахме. Събрахме огромно количество информация."
Вторият екземпляр на ракетата Spectrum вече е в напреднал етап на производство, но все още е твърде рано да се каже кога компанията ще бъде готова за второ изстрелване, тъй като първо трябва да анализира данните от този полет. "Ще направим необходимите корекции и ще се опитаме да върнем втората ракета на стартовата площадка възможно най-скоро."
"Много сме доволни", каза Метцлер за полета. "Това е момент, с който хората могат да се гордеят - Европа, честно казано, също може да се гордее."
Ракетата Spectrum
Spectrum е двустепенна ракета, проектирана да извежда до 1000 кг в ниска околоземна орбита и 700 кг в слънчево-синхронна орбита. Първата степен използва девет двигателя Aquila, работещи с течен кислород и течен пропан, докато втората степен разполага с един вакуумно оптимизиран двигател Aquila.
За сравнение Falcon 9 на SpaceX може да пренася до 22 тона на ниска околоземна орбита и освен това може да връща първата си степен обратно на земята. Това прави употребата на ракетата много по-евтина.
Това е най-мощната ракета, създавана от германци.
Isar Aerospace е набрала над 400 милиона евро (около 430 милиона долара) досега, включително над 65 милиона евро в разширение на по-ранния си кръг Series C през юни 2024 г. Според ръководството на компанията вторият и третият екземпляр на ракетата Spectrum вече са в процес на производство.
Мюнхенската Isar е една от няколко европейски компании, разработващи малки ракети-носители, но досега никоя от тях не е достигнала орбита. Друга германска компания, Rocket Factory Augsburg, подготвяше първото изстрелване на своята ракета RFA ONE от космодрума SaxaVord на Шетландските острови, когато първата ѝ степен беше унищожена при статичен тест през август 2024 г.
Провалът на първото изстрелване на Spectrum идва малко след като Европейската космическа агенция (ЕКА) стартира конкурс за подпомагане на нови европейски ракети. На 24 март ЕКА обяви Европейското предизвикателство за ракети (European Launcher Challenge), с което търси предложения от европейски компании, предоставящи услуги за изстрелване или подобрение на ракети. ЕКА ще избере "букет" от подходящи компании това лято и ще търси финансиране за тях от държавите-членки на агенцията на министерската конференция през ноември.
"Успех да се издигнете от стартовата площадка и много събрани данни. Сигурен съм, че @isaraerospace ще научи много", написа в социалните медии генералният директор на ЕКА Йозеф Ашбахер малко след провала на изстрелването на Spectrum. "Изстрелването на ракета е трудно. Никога не се отказвайте, продължавайте напред с още повече енергия!"