Шефът на на Epic Games нарече Apple и Google "гангстерски" компании
По думите му те имат спешна нужда от конкуренция
Изпълнителният директор на Epic Games, Тим Суини, чиято компания стои зад Fortnite и разработва Unreal Engine, обвини Apple и Google, че оперират като "гангстерски компании", ангажирани с незаконни практики. Това изявление той направи по време на събитие на Y Combinator в сряда.
Суини подчерта, че тактиките на големите технологични компании вредят директно на бизнеса му, като възпират потребителите от инсталирането на Epic Games Store и пречат на Epic да привлича разработчици към платформата си.
Epic Games играе ключова роля в борбата срещу технологичните монополи през последните години.
Компанията заведе съдебни дела срещу Apple и Google за монополистичните практики в техните магазини за приложения. Epic спечели делото срещу Google, но не и срещу Apple.
Въпреки това, съдът нареди на Apple да позволи повече конкуренция, като принуди промени в правилата на App Store. Решението позволява на разработчиците да използват алтернативни методи за плащане, а не само системата на Apple.
Въпреки това, Epic все още води съдебна битка с Apple, защото компанията е нарушила съдебното решение, като е позволила разработчиците да обработват свои собствени плащания, но само срещу намаление на комисионната с едва 3%. Това, според Epic, не е реална промяна.
На сцената Суини отново разкритикува "злонамереното" подчинение на големите компании на съдебните решения.
"Тъжната истина е, че Apple и Google вече не са добронамерени и спазващи закона компании", каза Суини. "В много отношения те се управляват като гангстерски организации, които правят всичко, с което мислят, че могат да се разминат. Ако глобата излиза по-евтино от загубените приходи от незаконна практика, те винаги продължават с незаконната практика и просто плащат глобата."
Суини даде конкретни примери за начина, по който бизнесът на Epic Games страда.
Например, когато потребителите на Android се опитват да инсталират Epic Games Store на телефоните си, Google ги предупреждава, че софтуерът идва от "непознат източник" и може да повреди устройството им.
Тази "екран за сплашване" (както я нарича Суини) има за цел да предупреди потребителите за опасностите от инсталиране на приложения извън Google Play Store. Но според него 50-60% от потребителите изоставят опита си да инсталират Epic Games Store заради това предупреждение.
Подобна ситуация има и при iOS. В Европа, благодарение на новите регулации, Epic Games Store е разрешен, но Apple отново показва предупреждение на потребителите. В резултат отново 50-60% от потребителите се отказват да го инсталират, каза Суини.
Той нарече тази практика "учебникарски пример за самопривилегироване", като отбеляза, че Apple и Google безнаказано продължават да я използват.
"Престъпленията носят печалба за големите технологични компании", заяви Суини. "Очевидно не можем да очакваме това да се промени, докато регулаторите не започнат да прилагат много по-строг контрол."
Освен това, Суини подчерта, че никой голям разработчик на игри не е готов да разпространява игри чрез Epic Games Store на iOS. Причината е таксите и ограниченията на Apple.
Вместо стандартната 30% комисионна, Apple намалява таксата, но въвежда нова "такса за основна технология" от 50 цента на инсталация на година за всяко приложение с над 1 милион сваляния.
"Ако приложението ви не генерира огромни приходи на потребител, всяка безплатна игра на практика е възпрепятствана да използва тази система", обясни Суини. "Това е прекалено скъпо. Apple буквално би ги довела до фалит."
Той отбеляза, че Epic Games Store на iOS все пак е успял да привлече някои по-стари игри, но основният каталог все още е ограничен. Платформата ще започне да приема заявки от разработчици по-късно тази година, което Суини се надява да увеличи значително броя на наличните игри както за Android, така и за iOS.