Нова VR програма кара домашни насилници да усетят какво преживяват жертвите им
"Искаме да подобрим емпатията"
Изследователи са разработили програма за виртуална реалност, която поставя извършителите на домашно насилие в ролята на техните жертви — и твърдят, че тя вече дава резултати в рехабилитацията им.
В репортаж за The London Times криминалната репортерка Рейчъл Силвестър споделя, че ѝ се е наложило да свали VR очилата, защото "се уплаших, че мъжкият аватар ще удари женския персонаж, в който се бях превърнала".
Пилотната програма, наречена VRespectMe, се прилага в шест затвора в региона Каталония, Испания, и цели да помогне на осъдени за домашно насилие мъже да разберат какво е чувството да си на мястото на техните партньорки.
"Искаме да подобрим емпатията у мъже, които са били насилници спрямо партньорките си", обяснява Николас Барнес, правителствен психолог в Каталония и създател на технологията, в интервю за Times. "Първоначалните резултати са положителни — виждаме тенденция към увеличаване на емпатията."
Подобно на Силвестър, много от участващите мъже имат силни емоционални реакции към виртуалното насилие, на което са подложени.
"Какво правиш?" — казва заплашително мъжкият аватар в симулацията, в която участва репортерката. "Погледна ли се в огледалото?... Няма друга жена на света, която да изглежда толкова жалка като теб. Отвратителна си."
"Няма ли да кажеш нещо?" продължава обидният аватар. "Типично за теб — аз се прибирам всеки ден и трябва да гледам това скапано лице, това изплашено, кучешко изражение."
Според Times, повече от 1000 мъже са участвали в програмата, откакто Барнес я е въвел в затворите. Някои от тях дори са се разплакали по време на преживяването, а други — както и репортерката — не са могли да издържат и са свалили очилата преди края на симулацията.
Освен сценария с вербалните обиди, който е изпробвала журналистката, други симулации, разработени от Барнес съвместно с испанското министерство на правосъдието и Университета в Барселона, включват свидетелство на сексуален тормоз в бар и, по-сложен сценарий — разговор с жертвата преди "превръщане" в нея и преживяване на насилието от нейната гледна точка.
Мъж, участвал в последната симулация, споделил пред британския вестник, че това е променило начина, по който възприема действията си.
"Оставих се да бъда воден от ярост", казал той на партньорката си — и на самия себе си — във виртуалната реалност. "Съзнавам вредата, която ти причиних. Гневът ми надделя, не можах да се контролирам. Сега, когато знам колко много съм сгрешил, искрено съжалявам."
Неудобството от тези преживявания очевидно е част от програмата. Но, както и при други VR програми в затвори, предстои да се види доколко тези инструменти наистина водят до рехабилитация.