Световни учени и бизнес лидери дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация на конференция в институт GATE
На 10 април в институт GATE се проведе Fusion Future Conference - събитие, посветено на бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект. Конференцията, организирана от Alpha Ring International в партньорство с Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" събра експерти и учени от ЦЕРН и Силициевата долина, бизнес лидери и представители на институции, за да обсъдят ключовата роля на ядрения синтез и технологиите в търсене на чиста енергия, както и възможностите за развитие пред българските студенти.
Директорът на институт GATE проф. д-р Силвия Илиева приветства участниците във форума като подчерта значението на големите данни в решаването на предизвикателствата на съвременния свят:
"За нас е удоволствие да бъдем домакини на този вдъхновяващ форум, на който си дават среща науката, технологиите и смелите идеи. В GATE работим по прилагането на големите данни и изкуствения интелект в реалния свят за решаване на значими обществени предизвикателства. За нас иновацията е начин на мислене. И днешното събитие напълно отразява това. Тук, в GATE, вярваме в силата на сътрудничеството и се гордеем, че сме част от общност, която разширява границите в областта на науката и технологиите."
Проф. Александър Гън от Калифорнийския университет подчерта: "България може да бъде част от енергийната революция. Страната има потенциала да бъде лидер в чистата енергия чрез инвестиции в иновации и възобновяеми източници".
Fusion Future Conference представи Alpha-E - авангардна платформа за образование и изследвания в областта на ядрената енергетика (базирана на сливането на леки ядра), разработена в Силициевата долина съвместно с Оксфордския университет и MIT. Alpha-E ускорителят ще бъде част от практическото обучение на българските студенти във Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". За първи път в Европейския съюз студенти ще имат възможност да се докоснат до сърцето на ядрения синтез чрез технологията.
"Това е безпрецедентна възможност за българските студенти - за първи път те ще могат да работят с реална технология в сърцето на ядрената наука. Това е крачка напред не само за тяхното образование, но и за мястото на България в световната енергийна еволюция", каза проф. дфзн Георги Райновски - декан на Физическия факултет към Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Поздравление към участниците от името на Министерството на образованието и науката отправи д-р Милена Дамянова, директор на дирекция "Наука", а сред участниците във форума бяха: Проф. Гордана Медин, ЦЕРН, Искрен Ванков, Alpha Ring International, Джон Пасли, Йоркски университет, Лондон, Теодосий Теодосиев "Тео" - физик и преподавател.
НАЙ
А1 е първият телеком в България, който предлага пълното портфолио от смартустройства на Apple
Google прекрати поддръжката на Android 12. Милиони устройства остават без защита
Странната обсесия на Тим Кук по проваления Vision Pro
Големия шлем на гейминга: Топ 5 eSports турнири
Meta започва обучение на AI с данни от потребители в ЕС
Google прекрати поддръжката на Android 12. Милиони устройства остават без защита