На 24 април 1990 г. космическият телескоп "Хъбъл" излита в орбита с помощта на совалката "Дискавъри". След около 2 седмици апаратът ще направи своя 35-годишен юбилей в орбита. Не е преувеличено да се каже, че "Хъбъл" завинаги промени астрономията.

Вижте най-добрите снимки на космическия телескоп "Хъбъл" >> >> >>

Началото не беше лесно. Основното 2,4-метрово огледало на телескопа се оказа с дефект - краищата му са по-плоски от планираното с 2.2 микрона. Малката разлика обаче прави невъзможна употребата на апарата, защото снимките му са твърде размазани. Проблемът беше коригиран три години по-късно, при спасителна мисия със совалка. Последната такава мисия беше през 2009 г. С пенсионирането на совалките, "Хъбъл" остана без поддръжка.

Научната мисия на космическия телескоп започва на 20 май 1990 г., когато той заснема първото си изображение - на двойната звезда HD96755 в звездния куп NGC 3532, известен и като "Иглената възглавница", на около 1300 светлинни години от нас.

За над 3 десетилетия, "Хъбъл" е направил над 1 милион наблюдения, а данните му са използвани в над 21 000 научни статии. Това е една от най-скъпите мисии на НАСА, но резултатите показват, че инвестицията си е струвала.

"Хъбъл" играе ключова роля в големи въпроси на съвременната наука - като т.нар. "напрежение на Хъбъл", свързано с разширяването на Вселената. Той също потвърждава съществуването на свръхмасивни черни дупки в центъра на всяка галактика.

Телескопът е показал също, че луната на Юпитер - Ганимед - има полярни сияния, и е открил Арокот - най-отдалечения свят, изследван от човека.

Апаратът прави най-подробната снимка на галактиката Андромеда, изисквала наблюдения в продължение на 10 години. Той открива и множество странни галактически структури.

А може би си чувал за оригиналното изображение Hubble Deep Field, което за първи път показа колко много галактики има в участък от небето, който изглежда празен.

"Хъбъл" също помогна да определим масата и размера на Млечния път - заедно с европейската мисия "Гая". Нашата галактика тежи около 1.5 трилиона слънца и е широка 129 000 светлинни години.

"Хъбъл" ще продължи да работи, докато това е възможно. Но в крайна сметка орбитата му ще се снижи и той ще изгори в атмосферата.

НАСА, ЕКА  и Институтът за космически телескопи ще публикуват нови впечатляващи изображения за рождения му ден.

ИЗБРАНО