Антиутопия, представена като утопия: Как Саудитска Арабия строи "Града на бъдещето"
Неом едва ли ще бъде завършен през този век. Цената на проекта набъбва до трилиони, а критиките се увеличават главоломно
През 2017 година престолонаследникът на саудитския трон Мохамед бин Салман лично обяви най-грандиозния строителен проект в Саудитска Арабия.
Заявен като "Града на бъдещето", Неом е замислен като тънка ивица, простираща се на 170 километра през пустинята. Той трябва да е дом за милиони хора и да съществува с автономна съдебна и данъчна система.
Вижте как ще изглежда Неом >> >> >>
Въпреки това има голяма вероятност гръмките обещания да потънат в "пясъчна яма", която да погълне трилиони долари.
Какво се случва с Неом?
Обещанията
Обграден от огромни огледала, отразяващи слънчевите лъчи Неом е замислен като футуристичен дом на милиони.
Градът с дължина 170 километра има планирана ширина от едва 200 метра. В него ще има постоянен климатичен контрол, но жителите му няма да имат свои коли.
Свързаността се осигурява от подземна високоскоростна железница и летящи таксита. Според обещанията достигането до най-далечната точка ще отнема най-много 20 минути.
Необходимата на Неом енергия ще се добива на 100 процента от възобновяеми източници.
Проектът се рекламира като градска утопия и дори включва зимен ски курорт в средата ѝ.
Гигантската структура с височина от 500 метра и дължина от 2,6 километра е замислена да приюти толкова хора, колкото има на остров Манхатън в Ню Йорк.
Подземни оазиси, свръх-луксозни курорти, индустриални зони с площ от стотици квадратни километри, най-голямото пристанище в света, футуристични курорти, ниви с ГМО насаждения за пустинния климат и пълната дигитализация са част от идеите, замислени за реализация в Неом.
Планираната обща площ за застрояване е 26 500 км². Това е колкото територията на Северна Македония.
Саудитска Арабия твърди, че само изграждането на Неом ще създаде около 460 000 работни места и ще допринесе с $48 милиарда към БВП на страната.
Според плановете роботи ще изпълняват основни функции, като охрана, логистика, доставки и грижа за възрастни хора. Освен това има замислен и център за изкуствен интелект.
През октомври 2024 г. бе открит и първият "квартал" на Неом - луксозният островен курорт Синдалах.
Според обещанията Неом трябва да е готов през 2039 г., но много експерти се съмняват в реализацията на мегапроекта.
Очакваните разходи надхвърлят $8,8 трилиона (повече от 25 пъти годишния бюджет на Саудитска Арабия). Освен това Неом вече се сблъсква не само със забавяния, но и със смърт.
Жертвите на Неом
Изграждането на Неом се извършва от нископлатени чуждестранни работници, които съобщават за ужасни условия на труд. Те извършват подготвителните и строителни дейности при почти пълна липса на инфраструктура и дори недостатъчно или недостъпно електричество.
Критиците на проекта твърдят, че от старта на строителството до днес са загинали 21 000 работници.
Британският телевизионен канал ITV посочва в документалния си филм Kingdom Uncovered: Inside Saudi Arabia, че работниците в Неом са третирани като "поробени затворници". Мнозинството от тях са от Непал и Бангладеш, като трудът се извършва при почти пълно незачитане на правилата за безопасност.
Саудитска Арабия отхвърля изнесените данни, определяйки ги за "дезинформация".
Но дори да приемем, че няма нито една трудова злополука при изграждането на Неом, той вече е отнел живота на някои от местните хора.
Номадското племе Хувейтат традиционно обитава земите около ивицата, определена за строежа на "Града на бъдещето".
Риад е наредил пълното им изселване от района. Протестите срещу насилствената евакуация са довели до отсъждането и изпълнението на смъртни присъди на поне 6 души. Това е посрещнато с критика от ООН.
Урбанистичен ад
Създаването и поддържането на тънък град, простиращ се на стотици километри е изключително скъпо. Особено, когато в това число се постави и обещанието за постоянен климатичен контрол в пустинния Неом. Но това далеч не е най-големия проблем на проекта. Нетрадиционната форма и технологичните решения карат някои урбанисти да определят Неом, като "антиутопичен кошмар".
"Саудитският Неом е антиутопия, представена като утопия", пише "Файненшъл Таймс".
Дизайнът на града гарантира, че всеки в Неом ще е лесен за контрол и следене от хиляди камери.
Освен това жителите ще са изолирани в малки общности и квартали. Дори бягството от него ще е трудно, защото улиците не са проектирани за личен транспорт.
Жителите на арабската утопия могат да се окажат със забранен достъп до високоскоростните железници и с лесна за реализиране забрана за напускане на града. Високите нива на дигитализация само улесняват методите за контрол.
Наскоро Саудитска Арабия стартира и преговори за разполагане на модерни противовъздушни системи около Неом. Фактът, че Саудитска Арабия е теократична и абсолютна монархия само подсилват страховете, че тези оръжия могат да се обърнат и срещу жителите на града.
Дизайнерите на хоризонталния небостъргач The Line не крият, че данните на жителите ще се ползват като валута. От нея ще зависи предоставянето на услуги като електроснабдяване, сметопочистване, водоснабдяване, здравеопазване, транспорт и сигурност.
Посочено е, че данни ще се събират от смартфоните на жителите, техните умни домове, камери за лицево разпознаване и множество други сензори, разпръснати във футуристичния град.
Според Джозеф Брадли, изпълнителен директор на Neom Tech & Digital Co., събраната информация ще помага на разработчиците да предвиждат бъдещите нуждите на всеки. Но за да стане това човек ще бъде следен денонощно дори в дома си.
"На практика, това е град на масовото наблюдение", заключва експертът Винсент Моско.
Саудитското Министерство на комуникациите и информационните технологии не е отговорило на запитванията по въпросите относно поверителността на личната информация в Неом.
Финансова дупка за трилиони
Обещанията зад Неом будят и съмнения. "Възможно ли е богатите саудитци, да се откажат от колите си?", пита риторично "Файненшъл Таймс". Междувременно, цената на проекта го прави недостъпен за по-бедните класи.
Най-големият проблем на Неом е финансовият.
Първоначално Саудитска Арабия планираше основни части от проекта да бъдат завършени до 2020 г., а разширението - до 2025 г. Крайната дата продължава да е 2039 г. Въпреки това, проектът изостава значително от графика.
Според "Уолстрийт Джърнъл" в най-добрият случай Неом ще придобие очертание през 2080 година, а завършването му ще бъде факт през следващия век.
До юли 2022 г. бяха построени само две сгради, като по-голямата част от територията оставаше празна пустиня.
През 2024 г. се появиха съобщения, че магнитудът на проекта е бил значително смален спрямо първоначалния план. Това обаче бе отречено от саудитския министър на икономиката Фейсал Ф. Алибрахим.
Престолонаследникът Мохамед бин Салман сам допринася за забавянията и нарастващите разходи.
Според "Уолстрийт Джърнъл", ръководителите на Неом се опитват на всяка цена да угодят на всичките му желания - от формите и цветовете до материалите, до разположението на сградите и детайлите.
И един от неговите лични проекти се оказва особено труден за реализиране.
Принцът наел дизайнер на холивудските поредици на Marvel, за да създаде нещо наистина зрелищно - сград, висяща с главата надолу от стоманен мост.
Не е ясно дали концепцията е технически постижима. Сравнително наскоро главният изпълнителен директор на Неом внезапно подаде оставка. Причината за това не е само изоставането от график и спорните архитектурни решения. Бюджетът на Неом расте главоломно, и градът се превръща във "финансова яма" насред пустинята.
Според "Уолстрийт Джърнъл" има обвинения, че престолонаследника е заповядал манипулиране на счетоводните книги, за да се прикрият истинските разходи.
Сумата вече набъбва до 8.8 трилиона долара или 25 пъти годишния брутен вътрешен продукт (БВП) на Саудитска Арабия.
Саудитска Арабия обаче обвинява "Уолстрийт Джърнал" в изопачаване на цифрите от финансовата оценка. Те също така посочват напредъка и се хвалят с вече завършения курорт Синдалах.
Междувременно Мохамед бин Салман плаща милиони на ПР фирми, за да потушат последствията от критиките и скандалите около неговия "град на бъдещето".
Говори се, че ниската цена на петрола (76 долара за барел към днешна дата) също играе роля за забавянето в изграждането на Неом. Саудитска Арабия със сигурност има ресурсите за завършването на мегапроекта, дори това да стане в по-дълъг срок.
Но дали Неом ще помогне за диверсифицирането на икономиката на страната и дали ще изглежда като от показаните концептуални скици са два въпроса с отворен отговор.