Четири европейски отбранителни компании се обединяват, за да създадат нов танк по френско-германската инициатива Main Ground Combat System (MGCS). Бъдещият танк ще бъде част от по-широк "набор от системи". Това означава, че шасито и технологии ще се ползват за други военни машини, като бронетранспортьори, бойни машини на пехотата и зенитна артилерия.

Създаването на съвместното предприятие, което включва KNDS Deutschland, KNDS France, Rheinmetall Landsysteme и THALES SIX GTS France, беше официално потвърдено днес от Федералната картелна служба на Германия (Bundeskartellamt).

Новата компания — MGCS-Project Company — ще бъде базирана в Германия и ще отговаря за индустриалното развитие на танка MGCS, който ще бъде приет на въоръжение в Германия и Франция.

Вижте как може да изглежда новият танк >> >> >>

Очаква се той да замени германските Leopard 2 и френските Leclerc през 40-те години на този век.

Преди да бъде одобрено, съвместното предприятие трябваше да премине проверка за възможно влияние върху конкуренцията. Службата заключи, че въпреки известното припокриване в сектора на бронираните превозни средства, нито една от компаниите не би могла да реализира MGCS самостоятелно. Потвърдено бе също, че фирмите ще продължат да се конкурират за други проекти.

Целта на програмата MGCS е да създаде модулен основен боен танк, който ще отговаря на различни изисквания, като многофункционална платформа. Това означава идентично шаси, върху което могат да се поставят различни модули, създавайки по този начин семейство от свързани бойни машини.

Сред участващите компании, KNDS е вече френско-германски консорциум, създаден чрез обединението на Krauss-Maffei Wegmann и френската Nexter.

Rheinmetall е най-големият производител на оръжия в Германия и пети в Европа.

Thales е френска компания в сферата на отбраната и аерокосмическата индустрия, специализирана в електрониката. THALES SIX GTS France отговаря за комуникационни технологии.

Тази важна стъпка за MGCS идва скоро след като Германия реши да започне работа по нов основен боен танк, който вече е известен като Leopard 3.

През февруари 2024 г. германската служба за обществени поръчки издаде договор за проучвания по 130мм боеприпаси, двигател, защитни системи и друго оборудване.

Тези нови технологии ще бъдат съвместими с настоящия Leopard 2. Когато бъдат интегрирани, резултатът ще бъде значително различен танк — вероятно Leopard 3 или временна версия под името Leopard 2 AX. Очаква се тя да влезе в експлоатация най-рано след 5 години.

130мм оръдие — разработвано от Rheinmetall — е логичен избор за MGCS и значително по-мощно от настоящите 120мм оръдия, предлагащо повече кинетична енергия и пробивна сила.

Програмата MGCS не се ограничава само до основен боен танк. Очаква се да включва екипирани и безекипажни платформи, като възможни специализирани варианти за електронна война, ПВО, дронове, лазерни оръжия и други.

Видеа от Hensoldt показват как MGCS танкове работят съвместно с дронове за разузнаване и комуникация.

Проучванията включват още нов двигателен блок, усъвършенствана система за самозащита (MUSS), разработвана от Hensoldt и KNDS.

KNDS представи преди време Leopard 2 A-RC 3.0 — с изцяло безекипажна кула, 140мм оръдие, ПТУР и 30мм оръдие срещу дронове. Rheinmetall също има  свой собствен проект. Това е KF51 Panther — с екипажна кула, 130мм оръдие, ракети, дронове и допълнителни въоръжения.

Съществува и съвместно начинание между Rheinmetall и италианската Leonardo за версия на Panther за италианската армия.

Разработваните технологии сигурно ще намерят приложения в бъдещия френско-германски танк. Възможно е и някои от тези "индивидуални проекти" да не излязат на бял свят.

И Германия, и Франция са решени да възстановят своите танкови и бронетанкови способности чрез MGCS. Лондон също работи по нов танк. Но програмата е сложна, с много неясноти и забавяния. Първият прототип (Enhanced Main Battle Tank) бе показан още през 2018 г., но оттогава почти няма реален напредък по хардуера. Ангажимента на Брюксел за военно укрепване на ЕС със сигурност ще ускори проекта за нов танк.

ИЗБРАНО