Италианската компания Leonardo и германската Rheinmetall обявиха създаването на съвместно предприятие за разработка и производство на танкове и бойни машини.

Основният фокус е върху два модела - представеният наскоро нов концептуален танк KF51 Panther и бойната машина на пехотата KF41 Lynx, съобщава изданието WarZone.

Вижте как изглеждат KF51 Panther и KF41 Lynx >> >> >>

Тези нови машини вероятно ще заменят остарелите танкове Ariete и бойните машини Dardo в италианската армия.

Програмата предвижда създаване на над хиляда нови бронирани машини, които ще бъдат модулни и ще разполагат с усъвършенствани системи за командване и контрол, както и с възможност за интеграция с дронове и безпилотни машини.

Производството ще се извършва предимно в Италия, като 60% от всички машини ще се произвеждат в нов завод в Ла Специя. Leonardo ще отговаря за интеграцията на електронни системи и въоръжение. Очаква се първите прототипи да бъдат готови до 2027 или 2028 г., а доставките да започнат между 2029 и 2041 г.

Сътрудничеството между двете компании е важна стъпка за създаването на нови европейски бойни системи.

Много е вероятно новият танк "Пантера" да се превърне в основната тежка бронирана машина в армиите на страните, членки на ЕС.

Какво знаем за новата "Пантера"?

Най-голямата новост в Panther KF51 е възможността за неговата роботизация.

Куполът на бойната машина ще може да се управлява дистанционно и няма нуждата от отделен оператор. Това намаля екипажа на танка с един човек.

Оръдието на новата "Пантера" е най-голямото, поставяно в съвременен танк. То е 130-милиметрово и оптимизирано с редица спомагателни електронни системи за повишаване на точността.

За сравнение, последният германски танк Leopard-2 е въоръжен със 120-милиметрово оръдие, а руските танкове са снабдени със 125-мм оръдие.

Panther KF51 има 50 процента по-дълъг обхват от Leopard-2, а по-големият калибър гарантира по-висока пробивна мощ. По думите на Rheinmetall оръдието е с ненадмината скорост на огън, дължаща се на работата на автоматичното зареждане. Освен това танкът може да изстрелва дронове-камикадзета HERO 120. Основното оръдие се допълва от 12,7 мм коаксиална картечница.

Всички оръжия са свързани с компютъра за управление на огъня и снабдени със система с изкуствен интелект.

Panther KF51 разчита на екипаж от трима души, но планирани обновления ще позволят 100% дистанционно управление на танка.

Новата "Пантера" е способна да служи и като контролна станция на бойни и разузнавателни дронове.

Напълно дигитализираната система позволява всеки един от екипажа да може да извършва ролята на другия, в случай, че той бъде ранен.

Rheinmetall описват танка като първия по рода си що се отнася и до защитата.

Panther KF51 има активна защита, която неутрализира изстреляните към танка боеприпаси. Наред с това има реактивна и пасивна броня от най-ново поколение.

Теглото на новата "Пантера" е доста оптимизирано и е около 59 тона. За сравнение най-модерната версия на Leopard-2 тежеше над 70 тона.

Задвижването се осигурява от дизелов двигател с мощност от 1 475 к.с., а с един резервоар танкът може да измине 500 км.

През 2023 година Унгария изяви желание да закупи бройки от KF51 Panther. Украйна също е потенциален бъдещ клиент.

Цената не е ясна, но се знае, че KF51 Panther има корпус, който е базиран на корпуса на Leopard 2A4. Възможно е да се споделят и други компоненти между двете машини. Това би улеснило производството и намалило цената на новия германо-италиански танк.

Какво знаем за новия "Рис"?

В превод от английски Lynx означава "Рис". KF41 Lynx е замислен като по-малък събрат на новата "Пантера", като той е има характеристики не само на бойна пехотинска машина, но и на лек танк.

KF41 Lynx има дизелов двигател с мощност 1140 к.с. и тежи около 44 тона - обичайното тегло за съветските танкове, но с около 15 тона по-малко от повечето западни танкове. Максималната скорост е 70 км/ч, а с един резервоар могат да се изминат 700 километра. За добрата икономия помага автоматичната трансмисия.

Екипажът се състои от трима души, а машината може да транспортира между 6 и 8 войници.

Бронята е надеждна и съставена от пластове стомана и композити. Тя може да издържа на минометен огън, антитанкови ракети, заровени в земята мощни взривове и артилерийски шрапнели. Единственото, на което KF41 Lynx не може да оцелее е пряко попадение от 120-милиметрово или по-голямо оръдие. Според експертите в днешно време подобни сценарии са твърде малко вероятни.

Що се отнася до въоръжението, от Rheinmetall са монтирали 35-милиметрово автоматично оръдие. Към него е добавена 7.62 мм картечница, възможност за изстрелване на димки, като има и опционално монтиране на оръдие за изстрелване на противотанкови ракети.

Военните експерти разкриват, че машината е изключително удачна за градски бой. KF41 Lynx има сравнително мощно оръдие, издържа на попадения на РПГ-та и същевременно може да транспортира отряд, който да щурмува противниковите сгради.

Rheinmetall разработват и чистокръвна танкова версия на своя "Рис". Тя се нарича Lynx 120 и разполага с 120-милиметрово оръдие. Бронираната машина е изключително подходяща за Източна Европа, където голяма част от мостовете нарочно са направени, за да издържат теглото на по-леките съветски танкове, но не и на западните им конкуренти.

Модулната архитектура позволява версия с автоматичен гранатомет, такава с по-малко 30-милиметрово оръдие и с анти-танков ракетен коплекс.

Гърция е одобрила на първо четене поръчката на 250 бройки от бронираната машина. Като Атина обмисля и частичното им производство на родна почва.

Украйна вижда в проекта Lynx огромно бъдеще.Киев смята да модернизира армията си през следващото десетилетие с новия немски танк Panther KF51, който да е допълнен от съществено количество Lynx KF41.

Унгария вече е поръчала над 200 броя от немския "Рис", а Румъния е друг много вероятен бъдещ клиент.