Разработват космически телескопи за откриване на гравитационни промени
НАСА и Европейската космическа агенция ще си партнират във важна мисия за изследването на Вселената
НАСА съдейства на Европейската космическа агенция (ЕКА) в разработването на телескопи, които могат да откриват гравитационни вълни, причинени от сливането на черни дупки или други космически събития, предаде ЮПИ, цитирана от БТА.
ЕКА ръководи мисията LISA (Laser Interferometer Space Antenna - Лазерна интерферометрична космическа антена), а НАСА е партньор в проекта, който ще използва лазери за измерване на промените в триъгълна конфигурация от космически апарати.
Предложената мисия LISA изисква три космически апарата и шест телескопа за измерване на минимални промени в разстоянието между апаратите, докато те поддържат триъгълна конфигурация.
Всеки от тях ще бъде позициониран на 1,6 милиона мили (1 миля - 1609 метра) от другите два космически апарата в триъгълната формация. Това ще им позволи да проследяват промените в гравитационното привличане с помощта на бордовите телескопи, оборудвани с лазери.
"Телескопите близнаци на борда на всеки космически апарат ще предават и приемат инфрачервени лазерни лъчи, за да проследяват спътниците си. Всичките шест телескопа за мисията LISA ще бъдат осигурени от НАСА", каза изследователят от Центъра за космически полети "Годард" на американската космическа агенция Райън ДеРоса.
Всеки космически кораб ще разполага с два телескопа, способни да измерват разстоянието с точност до пикометър, което е равно на една трилионна част от метъра. За сравнение, милиметърът е равен на една хилядна част от метъра.
Прототип, наречен Engineering Development Unit Telescope, ще помогне на учените от мисията LISA да разработят шестте телескопа, които ще наблюдават област от пространството, по-голяма от Слънцето.
Прототипът е разработен от L3Harris Technologies в Рочестър, Ню Йорк, и е доставен на Центъра за космически полети "Годард" на НАСА през май.
Основното огледало на телескопа е покрито със злато, за да може да отразява по-добре инфрачервените лазери и да намали количеството топлина, което се губи заради излагането на студа в дълбокия космос.
Инженерите са използвали кехлибарен тип керамично стъкло, наречено Zerodur, което е произведено в Майнц, Германия, и се променя много малко, когато е подложено на температурни промени.
Zerodur обикновено се използва за създаване на огледала за телескопи и други инструменти, които се нуждаят от висока степен на точност.
Предвижда се мисията LISA да стартира след около 10 години.