НАСА обяви във вторник, че може да се обърне към SpaceX на Илон Мъск или Blue Origin на Джеф Безос, за да намали нарастващите разходи за връщането на марсиански скали, събрани от ровъра Perseverance, обратно на Земята.

Първоначално планирана да достави 30 пробни тръби на Земята до 30-те години на този век, мисията Mars Sample Return се сблъсква с увеличаващи се разходи и закъснения, което подтиква американската космическа агенция да търси по-ефективни решения.

Този ход идва, докато Китай напредва към по-опростена мисия за връщане на проби от Червената планета, която трябва да стартира само след 4 години.

Сегашният директор на НАСА Бил Нелсън разкри във вторник, че агенцията оценява две потенциални проекта за кацане на роботизирана платформа на Марс, като крайното решение се очаква в средата на 2026 г.

Първият вариант използва доказаната система Sky Crane - роботизирана реактивна платформа, която успешно спусна ровърите Curiosity и Perseverance на марсианската повърхност съответно през 2012 и 2021 г.

Вторият включва "тежък кацащ модул", разработен от търговски партньор, за да разположи необходимото оборудване на повърхността.

"Всички знаете, че SpaceX и Blue Origin вече изразиха интерес, но това може да бъдат и други компании," каза Нелсън.

И при двата сценария кацащият модул ще носи олекотената ракета Mars Ascent Vehicle, проектирана да изстрелва пробите в орбита около Марс.

Там Earth Return Orbiter, който се разработва от Европейската космическа агенция (ESA), ще прихване товара за пътуването обратно до Земята.

НАСА също преразглежда енергийната стратегия за кацащия модул. Вместо слънчеви панели, които са уязвими към марсианските прашни бури, агенцията планира да използва ядрена батерия за топлина и енергия.

С опцията Sky Crane НАСА оценява разходите на между 6,6 и 7,7 милиарда долара - далеч по-малко от първоначално прогнозираните 11 милиарда долара, според независим одит.

Партньорството с търговски доставчици може да намали разходите още повече - до между 5,8 и 7,1 милиарда долара, с очаквано връщане на пробите между 2035 и 2039 г., в сравнение с 2040 г. при оригиналния план.

Междувременно, по-простата китайска мисия може да достави проби години преди НАСА.

Мисията "Тянвън-3" ще се състои от един апарат, който ще кацне на Марс, ще вземе проби и след това ще се изстреля към орбита около Червената планета. Там ще бъде извършено скачване с втория апарат, който ще се върне към Земята.

Пробите ще бъдат преместен в специална капсула, която ще издържи високоскоростно и високотемпературно повторно влизане в земната атмосфера.

Мисиите ще ползват вече наличната и летяла към Марс ракета Long March 5.

Ако Китай стартира мисията през 2028 година, то през 2031 година пробите трябва да се завърнат на земята.

Нелсън омаловажи сравненията между програмите, подчертавайки сложността и мащаба на усилията на НАСА. "Не можете да сравнявате двете - нашата... е изключително добре обмислена мисия, създадена от научната общност на света," каза той.