Внезапно почина китайски топ експерт по военни дронове
Джан Дайбин е ръководил 20 проекта с национално значение за Пекин
Един от топ специалистите по безпилотни самолети на Китай почина внезапно на 47-годишна възраст, съобщава South China Morning Post. Причината за смъртта му не е посочена. В социалните мрежи се спекулира, че той е паднал от прозорец.
Джан Дайбин e бивш заместник-директор на институт за изследване на дронове към Националния университет по отбранителни технологии (NUDT).
След като получава докторска степен от NUDT през 2007 г., Джан остава като преподавател и заема няколко ключови позиции, включително заместник-директор на Института за изследване на безпилотни системи на университета.
В кариерата си той ръководи близо 20 проекта с национално значение.
Неговият принос в развитието на безпилотниците му носи престижната Награда за научно-технологичен напредък в областта на военните технологии. Някои наричат приза "военният Нобел на Китай".
Джан Дайбин е член и на няколко други военни експертни групи. Той е бил изследовател в Института по микроелектроника към Китайската академия на науките и водещ експерт в Института за компютърни изследвания на Китайската корпорация за северни индустрии (Norinco).
През 2018 г. китайският учен решава да създаде собствена компания за цивилни дронове. Той разработва апарати за борба с пожари. Според слуховете това начинание му носи големи финансови загуби.
В социалните мрежи на Китай сравняват гибелта на Джан Дайбин със смъртта на друг сравнително млад учен - Джан Шошенг.
Шошенг бе известен физик и математик, чийто сфери на интереси са били теоретичната физика, създаването на иновативни материали, изкуствен интелект и квантова гравитация.
Шошенг е един от основоположниците на областта на топологичните изолатори. Той е един от откривателите на ново агрегатно състояния - квантовия спинов ефект на Хол. Малко след първоначалното теоретично предложение, неговата група теоретично предсказва първия реалистичен материал за квантовия спинов ефект на Хол в квантови кладенци от HgTe. Ученият е определен през 2014 за много вероятен бъдещ носител на Нобелова награда, но се самоубива 4 години по-късно в Сан Франциско.