Telegram е разкрил данните на 40 души пред българските власти
Приложението е започнало да сътрудничи повече на правителствата по света след ареста на неговия създател Павел Дуров
Правителствата по света са започнали да получават значително повече данни от Telegram след ареста на изпълнителния директор на приложението Павел Дуров, пише "Форбс".
В наскоро публикуван доклад за прозрачност от Telegram се разкрива, че компанията е предала IP адреси и/или телефонни номера на 2253 потребители в отговор на 900 искания от правоохранителни органи на САЩ през 2024 г.
За България става ясно, че полицията е получила данните на 40 души.
От Forbs посочват, че Германия е направила 945 заявки и е получила данни за 2237 потребители. Великобритания е направила 142 заявки и е получила данни за 293 потребители на приложението.
Това е значителен скок, като се има предвид, че между 1 януари и 30 септември 2024 г. Telegram е обработил само 14 такива искания.
Месец след ареста на Дуров през август, Telegram актуализира своята политика за поверителност, като заяви, че компанията ще предоставя данни на потребителите, включително IP адреси и телефонни номера, на правоприлагащи органи в отговор на валидни законови искания.
До този момент политиката за поверителност посочваше, че това ще се случва само в случаи, свързани с тероризъм, и отбелязваше, че подобно разкриване никога не е ставало.
"В действителност, малко се е променило: от 2018 г. насам Telegram може да разкрива IP адреси и телефонни номера на престъпници пред властите, в съответствие с политиката за конфиденциалност в повечето държави", заяви Дуров в края на септември.
Тогава Дуров представи статистика: в Бразилия Telegram е разкрил данни по 203 искания през третото тримесечие на 2024 г. В Индия са удовлетворени почти 7 хиляди искания - страната е най-големият пазар за приложението, уточни бизнесменът.
"В Европа имаше увеличение на броя на валидните правни искания, които получихме през третото тримесечие. Това увеличение се дължи на факта, че повече власти от ЕС започнаха да използват правилната комуникационна линия за техните искания, която е задължителна според закона на ЕС за цифровите услуги (DSA). Информация за този контакт е била публично достъпна за всеки, който е разгледал уебсайта на Telegram или е потърсил в Google повече инфо за "Telegram EU address for law enforcement", обясни тогава Дуров.