99% от цялата електроенергия ще се използва за захранване на свръхинтелигентен AI
Бившият изпълнителен директор на Google отправи тази реплика към Конгреса на САЩ
Милиардерът техно-магнат и бивш шеф на Google Ерик Шмид заяви пред американския конгрес, че развитието на изкуствения интелект ще погълне почти цялото електричество, произвеждано в страната.
"Това, от което имаме нужда от вас, е енергия във всякаква форма - възобновяема, невъзобновяема, каквато и да е. Тя трябва да бъде налична, и то бързо", каза Шмид пред Комисията по енергетика и търговия към Камарата на представителите на САЩ.
Шмид се яви пред правителствения панел, за да говори за изкуствения интелект - по-конкретно, какво бъдеще го очаква.
"Много хора прогнозират, че търсенето на енергия от нашата индустрия ще нарасне от 3 процента до 99 процента от цялото електропроизводство... допълнителни 29 гигавата до 2027 г. и още 67 гигавата до 2030 г.", заяви той. "Ако Китай стигне пръв до свръхинтелигентност, това ще промени глобалния баланс на силите по начини, които не можем да разберем или предвидим," добави Шмид, дори напомняйки историята на Елисън.
Шмид е на мнение, че изкуственият интелект е най-голямото откритие на този век, а американското надмощия в тази сфера трябва да се гарантира по всякакъв начин.
През 2023 г. CNN съобщи, че "42 процента от изпълнителните директори смятат, че AI може да унищожи човечеството в рамките на пет до десет години." Въпреки това никой от тях не иска да стопира разработките, защото това може да доведе до загуба на пазарен дял и финансови загуби.
Новото в случая е настойчивостта на Шмид пред Конгреса, че "китайският "свръхинтелект идва", което председателят на комисията по енергетика Брет Гътри определи като "трезва оценка."
Това е обезпокоителен отговор, като се има предвид, че много изследователи в сферата на AI смятат, че подобна форма на компютърна интелигентност е много малко вероятна с настоящите разработки.
Тогава защо да се казва на законодателите обратното?
Шмид има личен интерес инвестициите в изкуственият интелект да не спират. Макар настоящият подход за мащабиране да е твърде скъп и бавен, той може да донесе почти невъобразими инвестиции на Силициевата долина.
В основата на AI стоят центрове за данни, които го захранват. А те консумират мегавати електричество - често, колкото произвежда една атомна електроцентрала.
В края на миналата година стана ясно, че Шмид е укривал преки инвестиции в стартъпи за ИИ през времето, когато е бил председател на Националната комисия по сигурността в сферата на изкуствения интелект - безспорно огромен конфликт на интереси, но според експерти по етика - "технически законен."
Думите на Шмид към Конгреса трябва да улеснят намирането на електричество за компаниите, в които той е инвестирал, но и за цялата индустрия като цяло.