Бил Гейтс: До 10 години AI ще замени лекарите и учителите
За повечето неща вече няма да има нужда от хора, смята милиардерът
През следващото десетилетие напредъкът в изкуствения интелект ще доведе до това, че хората вече няма да бъдат необходими "за повечето неща" в света, казва Бил Гейтс.
Милиардерът и съосновател на Microsoft сподели това в интервю с комика Джими Фалън в шоуто "The Tonight Show" по NBC.
"В момента е трудно да попаднеш на експерт - на страхотен учител, на истински добър лекар. Но с изкуственият интелект това не просто ще се промени през следващото десетилетие - експертизата ще е безплатна и масово достъпна — говорим за добри медицински съвети, за добро обучение", казва Гейтс.
С други думи, светът навлиза в нова ера, която Гейтс нарича "безплатен интелект". Резултатът ще бъде бързо развитие на технологии, задвижвани от AI, които ще бъдат достъпни и ще обхванат почти всеки аспект от живота ни — от по-добри лекарства и диагнози до повсеместно достъпни виртуални учители и асистенти.
"Това е нещо изключително дълбоко и дори малко страшно — защото се случва много бързо и няма горна граница", споделя Гейтс пред Брукс.
Дебатът за това как точно ще се вписват хората в бъдеще, доминирано от AI, продължава. Някои експерти твърдят, че изкуственият интелект ще помага на хората да работят по-ефективно, а няма да ги замени напълно - дори може да отвори нови работни места.
Други, като изпълнителния директор на Microsoft AI, Мустафа Сюлейман, смятат, че продължаващият технологичен напредък ще промени коренно облика на повечето професии и ще има "изключително дестабилизиращо" въздействие върху пазара на труда.
"Тези инструменти само временно ще допълват човешкия интелект", пише Сюлейман в книгата си "Надвисналата вълна", публикувана през 2023 г. "Те ще ни направят по-умни и по-ефективни за известно време и ще отключат огромен икономически растеж, но по същество заместват труда."
Гейтс остава оптимист по отношение на ползите от AI за човечеството, като посочва възможни "пробивни лечения на смъртоносни болести, иновативни решения за климатичните промени и качествено образование за всички"=
По време на разговора си с Фалън, Гейтс отново подчерта, че определени дейности вероятно никога няма да бъдат заменени от изкуственият интелект — например хората едва ли ще искат да гледат как машини играят бейзбол.
"Ще има неща, които ще запазим за себе си. Но що се отнася до производството, транспорта и земеделието — с времето те ще бъдат решени проблеми", казва той.
Гейтс признава, че развитието на AI носи и "разбираеми и основателни" притеснения. Например, днешните най-добри AI програми допускат грешки и често улесняват разпространението на дезинформация онлайн.
Въпреки това, ако трябваше да започне нов бизнес от нулата, той би стартирал "AI-центрирана" компания, заяви Гейтс пред CNBC Make It през септември 2024 г.
"В наши дни някой може да събере милиарди долари само с няколко нахвърляни идеи за AI компания", казва той. И добавя: "Насърчавам младите хора в Microsoft, OpenAI и навсякъде, където ги срещна: "Ето го новият хоризонт." Защото вие го виждате с по-свеж поглед от мен, и това е вашата фантастична възможност."
Гейтс видя AI-революцията още преди близо десетилетие. На въпрос от 2017 година коя индустрия би избрал, ако бе млад, милиардерът веднага отговори - AI. Тогава той очерта и много от потенциала на изкуствения интелект.