Илон Мъск критикува лунната програма на НАСА
Илон Мъск критикува лунната програма на НАСА
Изпълнителният директор на SpaceX Илон Мъск призовава НАСА да се откаже от програмата си "Артемида", като твърди, че "Луната е разсейване" и е по-добре да "отиваме директно на Марс". Това мнение той изрази в скорошен туит, като директно противоречи на дълго утвърдените планове на агенцията.
В отделен пост от Коледа Мъск обвини лунната програма на космическата агенция, че е "изключително неефективна, защото е програма за максимално създаване на работни места, а не за максимизиране на резултатите".
Сигурно е, че САЩ няма да се откажат от лунната програма "Артемида". Тя бе официално създадена през 2017 г. от новия съюзник на Мъск, новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Но също така е факт, че програмата разчита на скъпи и стари технологии, които са повече от неефективни. Освен това забавянията са твърде много.
The full answer here is complex.
The outcome of any given company is the vector sum of the people within it. Improve the alignment of the individual vectors and their amplitude and the outcome will improve accordingly.
Humans can be thought of as hardware (inherent talent)…— Elon Musk (@elonmusk) December 25, 2024
Въпреки това, възможно ли е влиянието на Мъск във Вашингтон да промени плановете на НАСА за Луната и Марс.
Най-вероятно, поне в краткосрочен план, вместо да се откаже от плана на НАСА, съюзът между Тръмп и Мъск може да направи значителни корекции, като например да се откаже от скъпата и неефективна система за изстрелване на НАСА (Space Launch System) в полза на възвръщаемата, по-мощна и по-евтина ракета на SpaceX - Starship.
Един неизвестен фактор е новият администратор на НАСА Джаред Айзакман - милиардер и частен астронавт, който два пъти е бил в космоса с помощта на SpaceX, но досега е изразявал подкрепа за съществуващия лунен план на НАСА.
В изявление, което Айзакман публикува в Twitter след номинацията си, той заяви, че "американци ще ходят на Луната и Марс и, правейки това, ще направим живота на Земята по-добър."
Мъск едва ли би искал САЩ да се откажат напълно от Луната, но също така сигурно би предпочел Марс официално да стане фокусът на пилотираната програма на НАСА. Ако Starship се превърне в успешна платформа, това решение не е лишено от логика.