Повърхността на Марс е "нашарена от "прашни дяволи"
Вихрите оставят следи из пустинния пейзаж на Червената планета
Сателитна снимка на Марс разкрива, че Червената планета е доста по-динамичен свят, отколкото си представяме. По пясъчните дюни се виждат множество следи от "прашни дяволи" - специфични завихряния.
Снимката е направена през септември 2022 г. от камерата HiRISE на борда на Mars Reconnaissance Orbiter на НАСА и показва част от кратера Халдейн, където "прашните дяволи" са оставили своите следи върху пейзажа.
Учените изучават тези следи и скоростта на натрупване на прах на Марс, за да разберат по-добре атмосферните процеси на планетата.
Атмосферата на Марс е изключително тънка - около 1% от плътността на земната - и се състои предимно от въглероден диоксид (около 95%), с малки количества азот, аргон и кислород. Поради това тя не може да поддържа човешки живот без значителна технологична помощ.
Въпреки своята рядкост, марсианската атмосфера е активна, а едно от най-забележителните ѝ явления са "прашните дяволи". Тези въртящи се колони от прах и въздух са подобни на земните торнада.
Вихрите се образуват, когато повърхността на Марс се нагрява, предизвиквайки бързо издигане на топъл въздух. Това привлича прахови частици в въртяща се колона. Те могат да варират по размер - от малки и безвредни вихрушки до огромни, широки километри спирали, които могат да продължат с часове.
Ветровете играят важна роля в разпределението на праха по повърхността на Марс, като движат климатичните и метеорологични модели на планетата. Те са както полезни, така и вредни за апаратите на Марс - от една страна, могат да натрупват прах върху слънчевите панели и да намаляват тяхната ефективност, но от друга, силните им ветрове могат да ги почистват.