Meta прекратява програмата си за проверка на факти и ще освободи своите партньори, често наричани фактчекъри. На тяхно място социалните мрежи Facebook и Instagram ще въведат система за "бележки от общността", подобна на тази на платформата "Екс". Това съобщи изпълнителният директор на компанията Марк Зукърбърг.

"Ще се върнем към корените си, като се фокусираме върху намаляването на грешките, опростяването на политиките си и възстановяването на свободата на изразяване в нашите платформи," каза Зукърбърг в специално видеообръщение и добавя:

"По-конкретно, ето какво ще направим. Първо, ще премахнем фактчекърите и ще ги заменим с бележки от общността, подобни на тези на платформата "Екс", като започнем със САЩ."

Зукърбърг подчерта, че изборите са оказали голямо влияние върху решението на компанията.

Той критикува "правителствата и традиционните медии" за това, че според него се опитват да наложат "все повече цензура".

"Последните избори също се усещат като културен повратен момент в посока към приоритизиране на свободата на словото," заяви милиардерът.

"Затова ще се върнем към корените си, като се фокусираме върху намаляването на грешките, опростяването на политиките си и възстановяването на свободата на изразяване в нашите платформи."

Зукърбърг допъли, че фактчекърите са били "твърде политически пристрастни" и са "унищожили повече доверие, отколкото са създали - особено в САЩ".

Собственикът на Meta допълни, че системите, които компанията е създала за модериране на съдържание, правят твърде много грешки. Фирмата обаче ще продължи активно да модерира съдържание, свързано с наркотици, тероризъм и експлоатация на деца.

"Създадохме много сложни системи за модериране на съдържание, но проблемът с тези системи е, че те допускат грешки," каза Зукърбърг. "Дори ако случайно цензурират само 1% от публикациите, това са милиони хора, и сме достигнали точка, в която грешките и цензурата са прекалено много."

Системата за проверка на фактите на Meta работеше с помощта на трети страни, сертифицирани от Международната мрежа за проверка на факти (IFCN) и Европейската мрежа за стандарти за проверка на факти (EFCSN).

Програмата включваше над 90 организации, които проверяваха публикации на повече от 60 езика. В САЩ те включваха групи като PolitiFact и FactCheck.org.

Проверители на факти или фактчекърите след това проверяваха точността на съдържанието, което беше маркирано, и му даваха оценка, обозначавайки го като "Грешно", "Манипулирано", "Частично грешно", "Липсващ контекст", "Сатира" или "Вярно", добавяйки известия към публикациите.

Тези мерки за проверка на факти се прилагаха за всякакви публикации във Facebook и бяха разширени, за да обхванат Instagram през 2019 г. и Threads миналата година. Проверителите можеха да преглеждат съдържание, включително "реклами, статии, снимки, видеа, Reels, аудио и публикации само с текст."

За разлика от това системата Community Notes на "Екс" разчита на потребителите  да добавят контекст към публикации, които могат да бъдат подвеждащи или неясни. Други потребители могат да гласуват дали дадена бележка е полезна или не. Само бележките, които получават подкрепа от различни гледни точки, стават видими за всички.

Системата е проектирана така, че решенията да не се базират на мнението на платформата, а на общностния консенсус. Освен това тя е много по-либерална и независима от организации спрямо системата на "фактчекърите" в Meta.

Промените в социалните платформи на Meta не спират с махането на фактчекърите.

Facebook и Instagram ще опростят своите политики за съдържание, като премахнат ограниченията по теми като имиграция и пол. Тя ще приложат нов подход към прилагането на политиката, който ще се фокусира върху незаконни и тежки нарушения.

Компанията ще премести своите екипи за доверие, безопасност и модериране на съдържание от Калифорния, исторически демократичен щат, в Тексас, исторически републикански щат.

"Ще работим с президента Тръмп, за да отблъснем правителствата по света, които преследват американски компании и настояват да цензурират повече", каза Зукърбърг.

В Meta ще има и кадрови промени.

Джоел Каплан ще стане висш служител по политиката на компанията, заменяйки Ник Клег, който преди това беше бивш британски вицепремиер и лидер на британската центристка партия Либералдемократи.

Каплан е добре известен в Републиканската партия. Той е бил заместник-началник на кабинета на Белия дом при бившия президент Джордж У. Буш и също така някога е работил като правен служител на бившия съдия от Върховния съд Антонин Скалия. Той работи в Meta от 2011 година.

През декември Каплан разкри в публикация във Facebook, че се е присъединил към избрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и Тръмп по време на неотдавнашното им посещение на Нюйоркската фондова борса.

В началото на тази година Meta обяви, че Дейна Уайт, главен изпълнителен директор на Ultimate Fighting Championship и дългогодишен приятел на Тръмп, се присъединява към неговия борд.

След президентската победа на Тръмп през ноември, Зукърбърг се присъедини към редица други технологични лидери, които посетиха новоизбрания президент в имението му Мар-а-Лаго във Флорида. През декември Meta потвърди дарение от 1 милион долара за встъпителния фонд на Тръмп.