Стартъпите с изкуствен интелект привлякоха рекордни 97 млрд. долара инвестиции през миналата година
Почти половината от общите рискови инвестиции в САЩ са били насочени към AI компании, сочат данни на PitchBook
Миналата година стартиращите компании в сферата на изкуствения интелект са привлекли рекордни 97 млрд. щ. долара инвестиции, показват данните на PitchBook, цитирани от Bloomberg. Това представлява почти половината от общите 209 млрд. щ. долара, инвестирани в американски стартъпи през годината. Въпреки глобалните икономически предизвикателства, секторът на изкуствения интелект продължава да бъде приоритет за венчър капиталистите и големите институционални инвеститори.
Въпреки впечатляващия ръст в AI инвестициите, общото финансиране за стартъпи в световен мащаб бележи спад. Венчър капиталистите са успели да привлекат 76,1 млрд. щ. долара в 508 фонда - най-ниската сума от 2019 г. насам и най-малкия брой фондове от 2014 г. насам. Тази тенденция показва, че големите компании се справят по-лесно с привличането на директно финансиране, докато по-малките стартъпи извън AI сектора изпитват сериозни затруднения да осигурят капитал за развитие.
Впечатляващи резултати се наблюдават и при публичните предлагания и поглъщания на стартъпи в САЩ. През миналата година са набрани и похарчени общо 149,2 млрд. щ. долара, което е с 30 млрд. щ. долара повече от 2023 г. и почти колкото през 2022 година. САЩ продължава да бъде глобален лидер в AI инвестициите, като средствата са концентрирани предимно в разработки на системи, базирани на изкуствен интелект.
В Европа ситуацията е по-различна. Общото финансиране за стартъпи е спаднало от 66,7 млрд. долара през 2023 г. на 61,6 млрд. щ. долара през 2024 г. В Азия пък този показател е намалял още по-драстично - от 100,1 млрд. щ. долара на 75,9 млрд. щ. долара. Това подчертава концентрацията на ресурси в американския пазар и тенденцията инвеститорите да избягват по-рисковите региони.
Анализаторите предупреждават, че макар секторът на изкуствения интелект да остава привлекателен за инвеститорите, нарастващата конкуренция и високите разходи за разработка могат да създадат нови предизвикателства за AI стартъпите. Въпреки това, компании като OpenAI, Anthropic и Mistral AI продължават да привличат огромни инвестиции, което затвърждава важността на сектора за бъдещето на технологичната индустрия.