В края на миналата година десетки учени публикуваха предупредително писмо в списание Science. Те бият тревога за разработката на "огледалните бактерии", които могат да доведат до катастрофален срив на екосистемата и дори до масово изчезване на видове, пише Vox.

Какво представлява огледалният живот?

Помислете за буквата R и огледалния ѝ образ, буквата Я. Независимо колко въртите буквата R на двуизмерна страница, никога няма да получите Я. Ако изградите протеин, предназначен да се свърже с R, Я няма да пасне, и молекулата ще бъде различна, ако използва R или Я като основа.

Въглеродът е в основата на живота на планетата ни и неговите молекули, които ни изграждат си имат посока.

Аминокиселините, които изграждат протеините на всички форми на живот на Земята, могат да се формират в два огледални варианта, наречени "ляв" и "десен." Въпреки това, всички живи същества на Земята изграждат протеини само от лявоориентирани аминокиселини.

Това поставя един интригуващ научен въпрос: Възможно ли е да се създаде "огледален живот" — живот, изграден от дясноориентирани аминокиселини?

Отговорът е да, а научни екипи се занимават с този въпрос от поне 2016 година.

Какво може да се обърка?

Първоначално се смяташе, че огледалните бактерии ще бъдат напълно безвредни, защото не могат да усвояват "нормално ориентираните" молекули, които изграждат съществуващия живот.

Но проучванията разкриват, че огледалните бактерии все пак могат да намерят достатъчно хранителни вещества, за да се размножават. Дори по-лошо, съществуващите форми на живот ще се затруднят да ги усвояват, което означава, че огледалните бактерии могат да се държат като инвазивен вид в екосистемата (в случая — цялата планета).

Имунолози, които изследваха как би реагирала имунната система на огледалните бактерии, стигнаха до притеснителни изводи: имунната ни система вероятно няма да може да ги разпознава ефективно.

Това би означавало болести със 100% смъртност.

Но има и добри новини. Сега, след като сме наясно с риска, катастрофата не би трябвало да се случи случайно. Огледалният живот засега е предимно теоретичен — ще са нужни още дълги години, може би десетилетия, за да се създаде в лаборатория.

Екип от учени, включително някои от пионерите в областта се противопоставят на тези експерименти.

"За да бъде ясно, има много основателни причини да се разгледа създаването на огледален живот. Това е по същество невероятно впечатляващо. Ако създадем огледална клетка, ще сме създали второ дърво на живота," заявява Кейт Адамала, синтетичен биолог от Университета на Минесота, пред The New York Times относно усилията за създаване на огледални бактерии.

Всъщност, Адамала и трима други научни колеги са получатели на грант от 2019 г., в който обясняват, че целта им е да "проектират, изградят и безопасно внедрят синтетични огледални клетки."

Но след дълъг труд обобщен в научен документ от 299-страници, тя и колегите ѝ стигат до извода, че рискът не си струва: и четиримата вече са се присъединили към призива в Science за прекратяване на тези изследвания.

"Казваме точка. Няма да го направим," заявява Адамала пред The New York Times.

Правителството на САЩ също взема под внимание тези предупреждения и обмисля ревизия на политиките за биологична безопасност. Остава отворен въпросът дали други учени не работят по направата на "огледален живот".