Все повече учени вече обмислят да напуснат Америка
Съкращенията на Доналд Тръмп и Илон Мъск удрят най-силно водещите научни институции
Според анкета на Nature сред над 1 200 учени, цели 75% заявяват, че вече обмислят напускане на САЩ. Най-предпочитаните дестинации са Европа и Канада.
А ако това не е достатъчен сигнал за интелектуален отлив, 79% от младшите научни изследователи и 255 от 340 докторанти също заявяват, че биха напуснали страната.
"Бих отишъл където и да е, стига да подкрепят науката," пише един от анкетираните.
"Това е моят дом — наистина обичам страната си," споделя докторант от един от най-престижните университети в САЩ. "Но много от моите ментори ми казват да напусна. Веднага."
Анкетата подчертава риска от масово изтичане на мозъци, тъй като учените са принудени да търсят възможности в чужбина.
Експерти предупреждават, че САЩ губят репутацията си на водеща страна за научни изследвания. Това може да има катастрофални икономически последици в дългосрочен план.
Въпреки че хиляди учени бяха върнати на работа след масовите уволнения в държавните агенции, страхът от нови съкращения остава. Министерството на правителствената ефективност на Илон Мъск продължава да разформирова агенция след агенция. Само днес стотици федерални здравни служители са били информирани, че ще загубят работата си.
Особено драстичните съкращения на грантове и стипендии са оставили американските учени без опции. Изследвания и клинични изпитвания са спрени. Безброй проекти са отменени.
"Да виждам как цялата тази работа се разпада, е съкрушително," споделя гореспоменатият докторант. "Търся усилено възможности в Европа, Австралия и Мексико."
В същото време университети извън САЩ очакват масов наплив на таланти.
"От това, което чувам от университетите, с които разговарям, и други хора, които търсят международни позиции, много учебни заведения виждат това като възможност, която идва веднъж на поколение," разказва изследовател, който е в контакт с канадски университет, след като неговият грант от Националния институт по здравеопазване е бил прекратен.
"Мисля, че вече не става въпрос за 'Можем ли да привлечем няколко души?', а по-скоро 'Колко хора можем реално да поемем?' - защото търсенето е огромно," добавя той.
Отливът на учени може сериозно да застраши конкурентоспособността на американските университети, особено в ключови области като изкуствения интелект.
"Университетите са изключително важни двигатели на иновациите," казва професорът от Нюйоркския университет Сабрина Хауел пред New York Times. "Това буквално убива гъската, която снася златните яйца."
С други думи, нападението на Тръмп срещу науката може да се окаже един от най-големите автоголове в историята.
"Имахме страхотен период през последните 60-80 години," казва икономистът Даниел Грос от Дюк, който в свое изследване установява, че съкращенията на Тръмп удрят най-силно водещите научни институции. "Понякога не осъзнаваш стойността на нещо, докато не го загубиш."