Китай постигна рекордна температура с "изкуственото слънце"
Реакторът HL-3 премина границата от 100 милиона °C и се приближава до самоподдържаща се термоядрена реакция
Китайската научна общност обяви впечатляващ напредък в разработването на термоядрена енергия. В град Чънду токамак реакторът Huanliu-3 (HL-3), който бе модернизиран през 2023 г., е достигнал "бариерата на двойното нагряване", постигайки температури над 100 милиона градуса по Целзий. Това е един от най-значимите етапи в историята на човешките опити да се пресъздаде термоядрената реакция, подобна на тази в ядрото на Слънцето.
HL-3, въведен първоначално като HL-2M през 2020 г., бе способен да задържи електронна плазма с температура от 160 милиона °C за 20 секунди. Но с последните подобрения, включително модернизация на микровълновата система за нагряване на електронния сноп, китайските учени успяват да повишат и температурата на йонната плазма до рекордните 117 милиона °C. Това надминава постиженията на южнокорейския токамак KSTAR, който досега беше водещ с 100 милиона °C.
Ръководителят на проекта Чжун Вулу обяви пред CCTV, че сега китайските изследвания навлизат във фазата на т.нар. "плазмено горене" - етап, в който реакцията може да се самоподдържа. Това е ключова цел за световната наука, тъй като подобна технология може да осигури почти безкраен и безопасен източник на енергия без въглеродни емисии и радиоактивни отпадъци.
Въпреки напредъка, самоподдържащата се термоядрена реакция все още не е постигната. За това учените трябва да удължат продължителността на реакцията и да постигнат още по-висока стабилност на плазмата. Именно този последен етап е най-голямото предизвикателство. Очаква се нова модернизация на реактора HL-3, която може да доведе до първото "запалване" на истинско "изкуствено слънце" на Земята.
Успехите на китайските учени бележат важна крачка към мечтата за чиста и почти неограничена енергия, а резултатите от експериментите вече намират отражение в научната общност по целия свят.