Германски стартъп спечели награда за реактор "изкуствено слънце"
Компанията има за цел да изгради напълно функциониращ синтезен реактор до 2031 г.
Proxima Fusion e германски стартъп в областта на ядрения синтез. Екипът им публикува планове за работеща електроцентрала, базирана на ядрен синтез, в рецензирано научно списание. Това се разглежда като значителен пробив в надпреварата за генериране на евтина зелена енергия.
Днешните ядрени реактори, базирани на делене, произвеждат радиоактивни отпадъци, докато ядреният синтез освобождава огромни количества енергия без въглеродни емисии и почти без радиация.
Така наречените токамаци и стеларатори са видове реактори за ядрен синтез, които използват електромагнити за задържане на плазмата. Токамаците разчитат на външни магнити и индуциран ток в плазмата, но са известни с нестабилността си. Стелараторите, от друга страна, използват само външни магнити, което теоретично осигурява по-добра стабилност и непрекъсната работа.
Според д-р Франческо Скиортино, съосновател и главен изпълнителен директор на Proxima Fusion, дизайнът Stellaris на компанията е първата концепция за синтезна електроцентрала, преминала научна рецензия, която демонстрира надеждна и непрекъсната работа без нестабилностите и прекъсванията, характерни за токамаците и други подходи.
Изследването е публикувано в списанието Fusion Engineering and Design, а Proxima решава да сподели своите открития публично, за да подпомогне развитието на отворената наука.
"Нашите американски приятели могат да го видят. Нашите китайски приятели могат да го видят. Нашето твърдение е, че можем да реализираме това по-бързо от всеки друг, като създадем интегрирана рамка за физика, инженерство и икономика. Така че вече не сме научен проект", заяви Скиортино в интервю за TechCrunch.
"Започнахме като група основатели, които си казаха: "Ще ни трябват две години, за да стигнем до дизайна Stellaris... Всъщност завършихме след една година. Така че ускорихме процеса с цяла година", добави той.
Основана преди две години, Proxima е събрала 35 милиона долара финансиране от Европейския съюз и германското правителство, както и 30 милиона долара рисков капитал.
Компанията има за цел да изгради напълно функциониращ синтезен реактор до 2031 г.
Сред конкурентите ѝ е Commonwealth Fusion Systems, подкрепена от инвестиционния фонд Breakthrough Energy Ventures на Бил Гейтс.
Иън Хогарт, партньор в Plural - един от първите инвеститори в Proxima Fusion - заяви:
"Когато Proxima започна своя път, основателите казаха: "Това е възможно, ще ви го докажем." И го направиха. Stellaris поставя QI-HTS стелараторите като водещата технология в глобалната надпревара за комерсиален ядрен синтез."