Астронавт: НАСА пренебрегна правилата, докато бяхме в авариралия кораб на Boeing
Според Бъч Уилмор инцидентът можел да остави капсулата без възможност за контрол
Астронавтите на НАСА Бъч Уилмор и Суни Уилямс се завърнаха от МКС, където бяха pаклещени в продължение на над 9 месеца. Причината за това бе аварията на напълно новия космическият кораб, с който дойдоха.
След години на забавяния Starliner най-накрая излетя от комплекс SLC-41 на космодрума Кейп Канаверал във Флорида на 5 юни 2024 г. Това се случи след три отменени старта и откриването на няколко теча на хелий.
Проблемите обаче не приключиха, след като капсулата достигна космоса. Процедурите по скачване с МКС се оказаха изключително напрегнати заради неизправност на управляващите реактивни двигатели.
Според ново интервю на Ars Technica с двамата астронавти, ситуацията е била дори по-ужасяваща, отколкото се е съобщавало тогава.
"Не знаехме дали можем да се върнем на Земята в този момент," казва Уилмор пред журналиста Ерик Бъргър. "Не знаехме дали можем. И всъщност си мислех, че по-скоро не можем."
Новината, че НАСА е заобиколила собствени летателни правила, за да позволи на Starliner да продължи да опитва скачване - въпреки отказа на няколко двигателя - подчертава реалната опасност, в която са били Уилмор и Уилямс, и колко близо са били до отказ от мисията.
Това е поредното обвинение към Boeing, чийто проект Starliner вече се смята за катастрофален.
Авиокосмическият гигант е инвестирал милиарди долари в разработката, но все още не е изпълнил нито една успешна пилотирана мисия до и от МКС.
Въпреки че двамата астронавти споделят, че изстрелването с ракетата Atlas V на United Launch Alliance е минало по-добре от очакваното, нещата започнали да се объркват, когато един по един започнали да отказват двигателите за управление. Това значително затруднило скачването.
По време на инструктажите преди мисията, Уилмор вече бил предупреден, че проблеми с двигателите могат да доведат до "ситуация, в която сме в космоса и не можем да я контролираме", както разказва той пред Ars Technica.
Докато опитвали да се скачат с МКС, Уилмор осъзнал, че са останали с единична отказоустойчивост - т.е. още един повреден двигател би довел до пълна загуба на контрол над капсулата.
"Бяхме на границата, и си мислех: Уау, трябваше вече да напуснем космическата станция," разказва Уилмор. "Защото аз знам летателните правила."
Въпреки това, ожесточени дискусии в централата на НАСА довели до решението, че рискът си струва, и агенцията просто игнорирала правилата относно отказа на двигатели.
"Не знаех, че ръководителите на полета вече обсъждат нарушаването на правилото, защото сме изгубили два двигателя," добавя астронавтът. "Не знаехме защо. [Правилата] просто изчезнаха."
"Вече мина времето, в което трябваше да напуснем, а сега сме с нулева отказоустойчивост и аз съм на ръчно управление," спомня си Уилмор. "И, о, Боже, управлението е тромаво. В сравнение с първия ден това вече не е същият космически кораб. Мога ли да поддържам контрол? Да. Но той не е същият."
"Имаше много неизказана комуникация, от типа: Хей, това е много опасна ситуация," добавя Уилямс. "И двамата усещахме, че би било невероятно да се скачим с тази космическа станция точно пред нас."
Общо четири от 28-те реактивни двигателя за управление отказали. Два от тях били възстановени, след като НАСА дистанционно рестартирала системата.
Двамата астронавти се върнаха на Земята на борда на Crew Dragon на SpaceX, след като прекараха девет месеца блокирани на МКС. Оригиналната им мисия е трябвало да продължи само седмица.
НАСА все още се опитва да върне Starliner - който се прибра без екипаж през септември - обратно в експлоатация. В актуализация миналата седмица агенцията обяви, че "постига напредък към сертифицирането на CST-100 Starliner за пилотирани мисии", като екипите работят по отстраняването на дефектите и се подготвят за тестове на системата за задвижване.
Кога или дали този проблемен космически кораб на Boeing отново ще се отправи към МКС, остава неясно. Според мениджъра на програмата за комерсиални екипажи на НАСА, Стив Стич, следващият полет вероятно няма да се случи преди края на 2025 г. или "в началото на следващата година."