Учените са озадачени от гигантски древни форми на живот
Какво, всъщност, са тези същества?
Учени предполагат, че може да е съществувал напълно нов вид живот - или поне такъв, който е обитавал Земята в далечното минало. Те не са били нито растения, нито гъби, пише Futurism.
В нова, все още нерецензирана статия, изследователи от Университета на Единбург в Шотландия твърдят, че масивните и мистериозни вкаменелости, известни като прототаксити (prototaxites), заслужават собствена класификация като отделна форма на живот, тъй като са твърде необичайни, за да бъдат причислени към която и да е известна група.
Открити през 19-ти век, прототакситите дълго време са били загадка за учените, които и до днес не могат да определят естеството им. Вкаменелостите на този странен организъм, който е живял преди около 400 милиона години, първоначално са били смятани за останки от изгнили дървета, пълни с гъби, които са подпомогнали разлагането им. През 1872 г. обаче канадският учен Уилям Карутърс категорично отхвърля тази теория и предлага, в разрез с научните норми, името prototaxites, което означава "първа тисова дървесина", да бъде променено на nematophycus, или "влакнеста водорасъл".
През 2007 г. ботаникът Кевин Бойс от Станфордския университет анализира въглеродните изотопи във вкаменелост на прототаксит и стига до извода, че тези странни структури са вид гъби, защото изглежда са усвоявали въглерод от други организми - по същия начин, по който го правят гъбите. Сега обаче Корентен Лорон и неговият екип от Единбург оспорват и тази хипотеза, като предполагат, че прототакситите не принадлежат към нито една известна група организми и затова заслужават собствена класификация.
За да стигнат до този извод, Лорон и колегите му анализират химичния състав на Prototaxites taiti - вид прототаксит, открит в Шотландия, който за разлика от своите родственици е бил висок само няколко сантиметра. Тъй като в същата област са открити и множество фосилизирани гъби, учените сравняват техния състав с този на прототакситите.
Оказва се, че клетъчната структура на P. taiti е значително по-различна от тази на гъбите, които са растели редом с него - и всъщност, тя не съответства на нито един познат вид гъби, изчезнали или съществуващи. По-специално, пробата от прототакситите не съдържа хитин, който изгражда клетъчните стени на гъбите.
Според учените това е доказателство, че P. taiti изобщо не е гъба. Освен това анатомията му е "фундаментално различна от всички познати живи или изчезнали гъби", пишат авторите на изследването, което още повече подкрепя твърдението им, че прототакситите заслужават собствена класификация.
Кевин Бойс, ботаникът, който преди близо 20 години твърдеше, че прототакситите са гъби, признава в интервю за New Scientist, че с новите открития от последните години "няма добро място" за този организъм в гъбното родословие.
"Може би е гъба," казва Бойс, "но независимо дали е гъба или нещо съвсем друго, това представлява един напълно уникален експеримент с многоклетъчността, който е изчезнал и не споделя общ многоклетъчен предшественик с нито един жив организъм днес."
Засега учените все още не знаят защо прототакситите са изчезнали. Новото изследване обаче добавя още една следа към разгадаването на този странен и отдавна изчезнал организъм - и в същото време прави мистерията още по-дълбока.