Димитър Списаревски е име, превърнало се в символ на саможертва, героизъм и безгранична любов към родината. На 20 декември 1943 г. младият български летец извършва своя смъртоносен таран, сваляйки американски бомбардировач и спасявайки голяма част от София от разрушение. Подвигът му остава завинаги в историята като едно от най-ярките доказателства за храбростта на българските военни пилоти.

Но помним ли и знаем ли историята на своите герои?

Днес, повече от 80 години след подвига на Списаревски един българин е превърнал в своя мисия и кауза опазването на паметта и спомена за българския летец. Инженер Орлин Георгиев е председател на Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА). Той и съмишлениците му полагат неуморни усилия за да знаем и помним своите летци-герои. В това интервю инж. Георгиев разказва как скоро България ще има точна реплика на изтребителя, с който Списаревски извършва героичния си полет.

- Инж. Георгиев, защо личността на Димитър Списаревски е толкова важна за Вас?

- За мен Списаревски е сред най-значимите български герои, нареждайки се веднага след нашите светци-революционери като Левски, Ботев, Бенковски и Раковски. Той не просто изпълнява дълга си, а жертва живота си, за да спаси десетки свои съграждани.

Орлин Георгиев е председател на Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация

Снимка: Личен архив

Това е подвиг, който трябва да помним и почитаме.

- Споменахте, че в нашето общество липсва духът на Списаревски. Какво имате предвид?

- Днес сме се превърнали в общество на консуматори, водени от материалното. Липсва ни възпитание в родолюбие и национална гордост.

Книгата на Орлин Георгиев събира на едно място всички факти и детайли около героичния ни летец

Снимка: Орлин Георгиев

Именно заради това преди две години създадохме Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА). Ние искаме да запазим паметта и духа на нашите герои, били се за България във въздуха.

Очаквам хората да се замислят. Днес колко от нас биха дали живота си за България? Колко биха казали: "Аз съм се венчал за България"? Колко вярват, че името на България трябва да свети като слънце в сърцата ни? Това е духът, който ни липсва и който трябва да възродим.

Снимка на София от 20.12.43 г.

Снимка: 376-ти Бомбардировъчен авиополк от 15-та въздушна армия на САЩ

- Как оценявате отношението на противниците на Списаревски към неговия подвиг?

- Най-важното признание идва именно от тях. Докладите на 82-ри изтребителен полк на 15-та въздушна армия на САЩ говорят за "обичайно яростен прием" и "много агресивни и опитни" български летци.

Лейтенант Едуард Тинкър, свален от Кюмюрджиев, казва: "Българските летци се бият с ожесточение, като че ли защитават най-скъпата светиня на света!".

Снимка: Орлин Георгиев

- Какви инициативи предприехте за съхраняване на паметта на Списаревски и неговите съратници?

- Направихме редица стъпки:

Обновихме и боядисахме лобното място на Списаревски.

Монтирахме нови информационни табла и указателни стрелки.

Поставихме паметна плоча в Божурище, където героите са прекарали последната си нощ.

Сега започнахме и изграждането на реплика на самолета на Списаревски в мащаб 1:1 - уникален проект, който реализираме само с дарения.

Написах книгата "Димитър Списаревски - живот, легенди, митове и факти" с безпрецедентни исторически данни. С книгата искам да оборя митовете, лъжите и откровените неистини, които започнаха да избуяват около името на този забравен български герой.

Искам специално да благодаря на проф. Станимир Станев от Шумен, който ми предостави изключителен обем от данни.

Внесохме предложение за посмъртно награждаване на героя Георги Кюмюрджиев с орден "За храброст". Той е забравен български герой-пилот, свалил вражески самолет на 20 декември 1943 г.. За жалост Кюмюрджиев губи живота си в неравна битка с още 6 противникови изтребители.

Карта на намерените свалени самолети

Снимка: Орлин Георгиев

- Вашата книга осветява много от подробностите за Списаревски. Доколкото разбирам в нея са публикувани за пръв път някои от фактите за неговия живот?

- Да, постарахме се да съберем цялата информация за този български герои. В книгата може да откриете първата карта на всички свалени съюзнически самолети на съвременната територия на България. Нещо, което е прецедент в нашата историография.

Освен това ще научите всичко до най-малкия детайл относно съдбовният полет на Списаревски - как, кога и къде той е забил самолета си в атакуващия София Б-24 "Либърейтър" с позивна "Биг Ниг". 

Изнесената от мен информация почива на свидетелски показания на трима души от съседни самолети във формацията бомбардировачи. Таранът е бил в посока от 1 часа, на височина 7000 метра, с превишение от 500 метра, като самолетът на Списаревски се забива челно в дясното крило на бомбардировача между трети двигател и тялото на самолета.

Дори успяхме да публикуваме писмо на оцелелия стрелец Робърт Ренър от опашната кула на бомбардировача, писано до майка му в Небраска, САЩ.

Книгата съдържа и снимка на бомбардираната ни столица точно от 20.12.1943 г.

Макетът е все по-близо до своето завършване

Снимка: Орлин Георгиев

- Разкажете ни повече за проекта "Самолетът на Списаревски".

- Това е реплика на неговия самолет "Месершмит Me-109 Г-2" (Messerschmitt Bf 109G-2). Тя има наистина внушителни размери - 10 на 9 на 3 метра.

Вече е завършено 3D проектирането на повече от 500-те детайла на машината и сме изградили 6,2 метра от скелета, трите приборни табла, лоста за управление и вертикалното кормило с височина 1,4 метра.

Всичко е направено с доброволни дарения.

Събрали сме 45 000 лв., но са ни необходими още 20 000 лева за завършване на проекта.

Гвардейци поднасят венец

Снимка: Орлин Георгиев

- Къде ще бъде разположена репликата на изтребителя?

- Всеки запитан българин, би предложил самолетът да се подари на Националния Военноисторически музей (НВИМ). Или на Националния исторически музей(НИМ) до резиденцията Бояна.

Отговорът на тези институции ни учуди сериозно.

Според НВИМ репликата на самолета на Списаревски е "комерсиална вещ с търговски характер" и законът забранявал на музея да я приеме. От НИМ отговарят, че нямат свободно място за експоната!

Но ние не се предаваме и продължаваме да водим преговори с Министерството на отбраната и когато самолетът е готов, тайно се надяваме всички бюрократични спънки да бъдат преодолени.

Очакваме завършването на проекта в началото на юни 2025 г.

Таблото на самолета, управляван от Списаревски

Снимка: Орлин Георгиев

- Как могат хората да помогнат?

- Всеки, който желае да подкрепи проекта, може да направи дарение по нашата банкова сметка.

Повече информация може да намерите на уебсайта ни www.aibba.bg. Там има списък с дарителите, направените разходи и подробности за проекта.

В сайта може да откриете списък на всички дарители, списък на всички разходи, нашия имейл и дарителската сметка, както и много снимки и подробности за проекта. Може да ни помогнете в набирателна сметка в ПИБ с:

  • IBAN: BG05FINV91501017662344
  • SWIFT: FINVBGSF

Проектът се изпълнява с медийната подкрепа на Dir.bg

Снимка: Орлин Георгиев

ИЗБРАНО