Да спестиш на природата над 20 тона електронни отпадъци за една година
Средната продължителност на "живота" на един смартфон е около 24 месеца. Причините за смяна на апарата са различни и варират от проблем с устройството до нуждата да притежаваме най-новото от света на технологиите. Проблемът обаче е, че тази практика има крайно негативен отпечатък върху околната среда. Това е така, защото много от материалите, използвани за производството на електронни устройства, могат да представляват риск за околната среда и здравето на хората, ако попаднат на сметищата, което подчертава необходимостта от мерки за предотвратяване на генерирането на отпадъци и тяхното правилно изхвърляне.
Според данни на Европейския парламент електронните отпадъци са и един от най-бързо растящите видове отпадък в света, като 57,4 метрични тона са генерирани само през 2021 г. Само 17,4% от тях са събрани разделно за последващо рециклиране, а именното рециклирането е едно от решенията на този проблем. Рециклирането на непотребни електронни устройства позволява повторната употреба на вложените тежки метали, което намалява необходимостта от нови добиви, намаляват се и вредните емисии, отделяни при производствените процеси и се избягва попадането на вредни метали в почвата.
Стъпките за опазването на околната среда и намаляването на електронния отпадък могат да бъдат лесни и възможни за реализиране от всеки. Необходимото условие е постоянство. Но за постигане на осезаем дългосрочен ефект са нужни обединени усилия между обществото, бизнеса и държавата.
За социално отговорните компании по света грижата за опазването на околната среда е част от политиките и начина на управление на бизнеса. У нас една такава компания е Yettel България, която в края на 2022 година обяви своята дългосрочна стратегия за устойчиво развитие, а съвсем скоро публикува и доклада си по темата за 2022 година. Една от целите на телекома е да предотврати изхвърлянето на 127 тона електронни отпадъци на сметищата до 2028 година. За да онагледим количеството, можем да кажем, че то възлиза приблизително колкото товароносимостта на карго самолета Боинг 747, известен с прозвището си "Кралицата на небето".
Само за 2022 година телекомът успява да предотврати 20,3 тона електронни отпадъци да попаднат на сметищата. Компанията постига този резултат благодарение на устойчивите програми за ремонт и рециклиране на устройства, които разработва и надгражда във времето.
Удължаване на живота на електронните устройства
За намаляването на електронните отпадъци допринася първо удължаването на жизнения цикъл на устройствата. Yettel е първият мобилен оператор в България, който предлага три години безплатна гаранция за всички смарт телефони в портфолиото си. Това има пряк ефект върху грижата за околната среда и пестенето на природни ресурси като електричество и над 70 вида ценни метали, необходими за производството на нови апарати. Освен една година добавена гаранция за фабрични дефекти, Yettel предлага и два варианта на допълнителна застраховка на устройствата, която дава защита при случайна или злонамерена повреда или кражба.Телекомът разполага и със собствен оторизиран сервизен център, който предоставя гаранционни и извънгаранционни услуги за най-популярните марки и модели смартфони, независимо от това къде са закупени. Сервизът работи само с оригинални части, закупени директно от производителите, има допълнителен контрол на качеството, а поправката е един от начините да се удължи животът на устройствата и аксесоарите към тях.
Рециклиране на стари устройства
Принос за резултата на Yettel през 2022 г. има кампанията "Рециклирай и спести", която мотивира потребителите да предадат за рециклиране или поправка за "втори живот" старо електронно устройство. Затова програмата "Рециклирай и спести" идва с допълнителен стимул - за всяко донесено старо устройство потребителите получават отстъпка при закупуване на ново такова. В рамките на същата инициатива телекомът отчита трикратно увеличение на събраните устройства през изминалата година в сравнение с 2021 г. Или с други думи, събраните и рециклирани по програмата устройства през 2022 г. са спестили емисии, равняващи се на емисиите, отделяни от годишното потребление на електричество в 22,2 домакинства. Постигнатият ефект се равнява на 1889 засадени дръвчета и растежа им в продължение на 10 години. Тази програма на телекома продължава и през настоящата 2023 г.
Още през 2008 г. Yettel поставя контейнери за предаване на електронни отпадъци във всичките си магазини, като рециклирането не обвързва с покупка. От тогава Yettel не спира да работи в тази посока и реализира комуникационни кампании за повишаване информираността на обществото по зелените теми. С последната си инициатива, наречена "Зелената кауза", компанията продължава усилията си да разпространява идеята за опазването на околната среда, като този път дава конкретни и практични предложения за лесни стъпки в ежедневието на всеки. А една такава лесна стъпка е именно предаването на малки на размер електронни устройства във всеки един магазин на Yettel. Всеки, който се включи в "Зелената кауза" до края на октомври ще получава месечен бюлетин с полезна информация. А допълнително може да се възползва от две предимства - закупуване на ново устройство с до 300 лв. отстъпка с абонаментен план Total Unlimited и участие в томбола за смарт телефон или часовник, ако предаде и старо устройство за рециклиране.
Корпоративна култура, вдъхновена от устойчивостта
Освен чрез програми, насочени към клиентите, Yettel провежда и такива, насочени към служителите. За телекома устойчивият начин на живот е част от корпоративната култура и служителите са активно въвлечени в този процес. Всички те са запознати със специално създаден наръчник с подробни указания за правилното изхвърляне на отпадъците. На работните места в компанията са създадени зони за събиране на електронни отпадъци, където служителите могат бързо и лесно да се изхвърлят неизползваеми малки електронни устройства и батерии. Също така служебното оборудване от корпоративния офис, магазини и складове се събира и се предава на специализирана компания за рециклиране. А заедно със своя мрежови партньор CETIN България, Yettel гарантира, че цялото изведено от експлоатация мрежово оборудване и отпадъци се рециклират, обновяват или препродават за втори живот.
В Yettel е създаден и екип от служители доброволци, които допринасят за прилагането на идеята за устойчивото развитие на практика. Сред основните задачи на този екип, ESG Crew, е да информира и да създава различни инициативи, които да помогнат на служителите да направят първа (или последваща) стъпка към по-устойчив начин на живот. Такова например е предизвикателството към всички колеги да се разровят из шкафовете вкъщи и да разчистят старите си електронни устройства и малки уреди. Благодарение на активното участие на служителите само за една седмица са събрани 480 килограма електронен отпадък, който вече е предаден от Yettel за рециклиране.
Инициативите и активностите както вътре в компанията, така и навън към потребителите и партньорите на Yettel са дългосрочни и подпомагат не само за постигането на заложените от Yettel цели в стратегията за устойчиво развитие, но най-вече опазването на околната среда и по-доброто ни бъдеще.
А ако и вие имате складирани вкъщи или в офиса неизползваеми устройства, вече знаете, че можете да ги предадете в някой от магазините на Yettel.
Материалът е предоставен от Yettel.
НАЙ
Направиха пробив в науката за "специализацията" на клетките
Харесвате ли видеоигри? Ето някои лаптопи, които ще ви харесат
Направиха пробив в науката за "специализацията" на клетките