Какво трябва да знаем при избора на нов монитор
Всеки потребител, който интензивно работи на компютър поне по 2-3 часа на ден, веднага ще ви каже, че продуктивността идва с удобствата. В този смисъл използването на екрана на лаптоп за нещо повече от написване на няколко бързи мейла със сигурност вреди на вашата производителност, а и на вашето здраве. Тук не става дума за това да заменим преносимия компютър с настолен, а как да надградим възможностите му с качествен, голям монитор, който дава цял куп нови възможности.
Актуалните предложения на пазара на монитори едва ли могат да бъдат изброени, което прави изборът предизвикателен. Нека ви помогнем с няколко практични съвета при селекцията на дисплей, който ще направи качествена разлика в преживяването ви пред екрана.
Размерът
Изборът на всеки нов монитор винаги започва от тук. Необходимостта колко голям да е диагонала обикновено се определя от типа на използваните приложения и доколко многозадачна е работата. Разумна отправна точка са 27-инчовите модели, които предлагат балансирано съотношение между екранна площ и резолюция. Ако сте много ограничени откъм място, можете да се спрете и на 24" модел, но едва ли ще ви е комфортно да отворите няколко съседни прозореца на екран с такъв размер.
Ако искате да работите с няколко приложения едновременно, по-добре се насочете към 32" или дори 34" модел като Philips 34B2U6603CH с резолюция 3440х1440 пиксела. Той има съотношение на страните от 21:9, което го прави по-скоро широк, отколкото висок. Така можете да отворите едновременно дори три прозореца, за да сравнявате и прехвърляте информация. Извитата форма на екрана на този модел обгръща зрителното поле и подобрява концентрацията, а множеството интерфейси за връзка като DisplayPort, HDMI и USB-C позволяват да свържете няколко източника и да гледате картина от два от тях едновременно. Вграденият KVM превключвател позволява също да управлявате два компютъра с помощта на един комплект мишка и клавиатура като превключването се случва просто с натискането на клавиш.
През последните няколко години на пазара се появи още една любопитна категория - портативни монитори. Те са с диагонал 15,6 инча и се захранват от USB-C порта на лаптопа. Пример за добър монитор от този сегмент е Philips 16B1P3302D. Той е с Full HD резолюция и IPS панел за по-добри зрителни ъгли. Защитният протектор на екрана играе ролята на стойка с няколко позиции, а когато искате да го приберете в чантата, той е напълно плосък и достатъчно тънък. Моделът предлага съвсем адекватна яркост, така че ще свърши работа и в обстановка с по-силна околна светлина. При тегло от около 1 кг разполагате с чудесна опция да презентирате на втори екран пред 2-3 души или просто да разширите екрана на лаптопа с още един за повече продуктивност.
Резолюцията
Този параметър е изключително важен, защото дефинира нивото на детайлност, което ще получите. Казано на по-прост език, резолюция определя размера на всеки пиксел, който изгражда картината при дадения диагонал. Простото правило е да избягвате двете крайности - твърде ниска резолюция при голям размер (зърнесто изображение) или твърде висока при малки размери (твърде дребни детайли на интерфейса).
Така, ако предпочитате 27-инчов монитор, препоръчително е да изберете QHD (2560x1440) или дори 4K (3840x2160), ако искате да имате много фини детайли и да поберете повече информация на екрана.
Високата резолюция ви позволява да покажете повече от дадено изображение или файл с данни. Добър пример за качествен 27" 4K модел е Philips 27E1N1900AE. Той е с плосък панел и предлага кристално ясни изображения, както и черно-бял режим за четене като от хартия. Това е доста полезно за хората, които работят с дълги документи и таблици и искат да се концентрират максимално върху цифрите и буквите. Ако тази резолюция е твърде голяма за вас, можете да вземете аналог с QHD като Philips 27E1N1600AE или AOC Q27B3CF2.
Ако се нуждаете от екстремно голям и качествен монитор, вижте огромния извит Philips 49B2U6903CH. Със своите 49 инча и резолюция от 5120х1440 пиксела той без проблем заменя два 27-инчови като спестява досадните рамки помежду им и немалък брой кабели.
Качества на панела
Когато говорим за бизнес модели, най-често използваният тип панел (или матрица) е VA. Неговите предимства са в широките ъгли на видимост и високия контраст, както и в наситените цветове.
Работата не е само документи, затова потребителите, работещи с графични изображения и видео ще търсят по-богато представяне на цветовете. Във високия клас монитори това е почти задължително. Споменатият вече Philips 34B2U6603CH може да се похвали с покритие на 101% от NTSC и 120% от sRGB гамите.
Когато говорим за широко цветово покритие и хомогенност на яркостта и представянето на цветовете, трябва да споменем и една нова серия монитори на AOC, насочен именно към дизайнерите. Моделите AOC U27U3CV и U32U3CV могат да изобразяват 1,073 милиарда цвята, използват Nano IPS матрица и обещават покритие на 98% от DCI P3, 100% от sRGB и 100% Rec 709 гамите. Освен това те са Calman Ready, което допълнително улеснява автоматичното калибриране.
Вероятно сте чували за OLED технологията, която предлага безкраен контраст и бързо време за реакция. Тя е по-подходяща за гейминг и гледане на видео и не толкова за работа с текст и уеб страници заради някои особености при изобразяването на символи и рискът от прогаряне на пикселите при статични изображения. Затова поне за момента е по-разумно, а и по-изгодно да заложите на изпитаните VA и IPS панели за офис и професионални нужди.
Стойка и ергономия
Често подценяван аспект от качествата на един монитор са неговите ергономични функции. Те до голяма степен зависят от стойката в комплекта. По-добрите стойки предлагат освен завъртане и накланяне още възможност за настройка на височината. Така всеки може лесно да позиционира екрана на нивото на погледа си, за да не се прегърбва. Някои от моделите предлагат и обръщане в режим "портрет", който е удобен за работещите с дълги текстове, таблици и код.
Допълнителна полезна функция на стойката е възможността за прокарване или прикрепяне на кабелите. Така работното място може да стане много по-спретнато.
Възможности за свързване
Освен познатите дигитални портове DisplayPort (версия 1.2 или по-висока) и HDMI (версия 2.0 или 2.1), всички споменати модели монитори разполагат с най-удобния интерфейс за връзка с лаптоп, а именно USB-C. Така с помощта на един кабел, можете да предавате картина и звук от лаптопа към монитора, но същевременно и заряден ток, както и кабелна мрежова свързаност в обратната посока. Всеки добър бизнес монитор обикновено предлага вграден USB хъб с 2 или 4 порта, към които можете да свържете периферията, която използвате в офиса. И така да не се налага постоянно да пъхате и махате кабели в преносимия компютър.
Тук е хубаво да споменем и интегрираната уебкамера при някои модели на Philips и AOC. Тя предлага доста по-добро качество (5 MP) от вградената камера на лаптопа и обикновено има допълнителни сензори за идентифициране чрез Windows Hello. Последното позволява почти мигновено логване без нужда от въвеждане на парола или PIN. Тези камери са снабдени и с функции за конфиденциалност - при мониторите на Philips те се прибират обратно в корпуса чрез леко натискане, а при AOC се завъртат надолу, когато не се използват.
Технологии за защита на очите
Едва ли някой би искал да прави компромис със здравето си, затова е важно новият ви работен монитор да има Flicker-free технология и да филтрира опасната синя светлина. Липсата на трептене ще ви спести главоболие и парене в очите, а премахването на опасната синя светлина ще щади зрението в дългосрочен план. На практика всички актуални монитори на Philips и AOC разполагат с такива възможности.
В обобщение, когато решите, че е време да купите нов монитор, по-добре вземете диагонал с една стъпка по-голям от сегашните ви нужди. С големите монитори се свиква бързо, а предимствата им при многозадачна работа са значителни. Остава да съобразите каква резолюция ви пасва и да изберете панел, който отговаря на изискванията ви за цветови набор, яркост и контраст. Никога не пренебрегвайте допълнителни функции за удобство като регулируемата стойка или вградения USB хъб - това са полезни екстри, които ще използвате всеки ден.
НАЙ
HUAWEI Mate X6: Смартфон революцията, която променя правилата на играта
Sony спира производството на Blu-Rey дискове
НАСА прекратява програмите си за малцинствата
Стартъп лъже болни от рак, че може да ги излекува на отдалечен остров
Тестват дали изкуствения интелект може да изпитва болка
Стартъп лъже болни от рак, че може да ги излекува на отдалечен остров
НАСА прекратява програмите си за малцинствата
Sony спира производството на Blu-Rey дискове
Тестват дали изкуствения интелект може да изпитва болка
Правят най-големия AI център за данни в света в Индия