Какво представляват електронните отпадъци и защо е важно да бъдат рециклирани?
Българите показват все по-голяма ангажираност към отговорното потребление на електронни устройства
Терминът "електронни отпадъци" се използва най-често за излезли от употреба стари компютри, мобилни телефони, телевизори и почти всички домакински или офис уреди с електронни или електрически компоненти.
Практиките за рециклиране на този вид отпадъци се различават в отделните държави членки на ЕС. По данни на Евростат от 2020 г. (за периода 2017-2019 г.) в ЕС са събрани 10,5 кг. електрически и електронни отпадъци на човек. А България, Хърватия и Финландия са постигнали над 65% събираемост от общите килограми, реализирани на пазара в съответната страна, което е значително повече от заложената средна цел (45%) за страните от Еврозоната.
Що се отнася до мобилните телефони, по данни на Европейския парламент, средният потребител в ЕС купува нов телефон на всеки две години. В същото време делът на устройствата, които се рециклират, остава нисък.
Какво се случва, ако електронните отпадъци не бъдат рециклирани?
Попадането им в природата води до замърсяването ѝ. Оставени на сметищата, този вид отпадъци започват своя процес на разпад. Той води до разграждане на вложените в тях метали, те попадат в почвата и така замърсяват и подпочвените води. Ако бъдат изгаряни, отделяните химикали водят до сериозно замърсяване на въздуха. В допълнение, ако тези устройстват бъдат изхвърлени с общия отпадък, то вече няма възможност ценни ресурси от тях да бъдат повторно използвани. С рециклирането им се намалява необходимостта от добив на тежки метали, намаляват се и вредните емисии, отделяни при производствените процеси. Затова е важно да имаме отговорно поведение към старите си устройства и да сме достатъчно информирани какво можем да направим, за да намалим следите, които оставяме в околната среда.
Българите показват все по-голяма ангажираност към отговорното потребление на електронни устройства, става ясно и от проучване на Yettel, проведено тази година. 70% от анкетираните заявяват готовност да рециклират електронните си устройства. Намалява тенденцията потребителите да пазят старите си апарати като резервни, като най-сериозен спад се наблюдава при мобилните телефони - от 49% през 2022 г. на 43% през 2023 г. Когато говорим за предприемане на действия обаче, дори групата на запознатите с темата потребители все още не се ангажира активно с тази практика. Едва 11% тях отговарят, че са предавали старо устройство за рециклиране.
Какво можете да направите и къде да предатете старото си устройство?
Като отговор на глобалните тенденции за опазване на природата, през септември Yettel даде старт на най-новата си инициатива, наречена "Зелената кауза".
С кампанията телекомът иска да повиши информираността сред обществото по темите за устойчивия начин на живот и грижата за природата. Инициативата дава възможност на клиентите на оператора всеки месец да получават информация и практични съвети как да водят по-екосъобразен начин на живот чрез рециклиране, пестене на енергия и други лесни стъпки в ежедневието.
Една такава лесна стъпка е разчистването на шкафа вкъщи и предаването на непотребните електронни устройства за рециклиране. Всяко старо, счупено, излязло от употреба и малко по размер електронно устройство или дори неработеща вече алкална батерия може да бъде върната в магазините на Yettel. Във всеки от тях има специално обособени за целта контейнери.
Като допълнителен стимул от оператора дават възможност на всеки, включил се в "Зелената кауза", до края на октомври да закупи ново устройство с отстъпка от до 300 лева със сключването на двугодишен договор за определени планове. А тези, дали съгласието си да получават месечен бюлетин до 31 октомври и върнали за рециклиране старо устройство в един от магазините на оператора, участват в томбола за нов телефон или часовник. Пълната информация може да бъде намерена на сайта на Yettel.
Преди да се стигне до рециклиране.
Като противодействие на увеличаващия се електронен отпадък в световен мащаб, новият план за действие на ЕК цели да се удължи жизненият цикъл на устройствата. Част от тях могат да бъдат ремонтирани и да получат втори живот, а от други да се вземат годните части и да се използват повторно. Тези, които са напълно негодни за употреба, се рециклират, а суровините от тях се използват за изработването на нови устройства.
За да удължат "живота" на мобилните устройства, засега единствено от Yettel предлагат безплатна 3-годишна гаранция за всеки смартфон, закупен от тях. Клиентите могат да се възползват и от качествена сервизна услуга, предлагана от оператора. Потребителите могат да оставят дори и извънгаранционни устройства за ремонт, а повредените част се заменят с оригинални.
От 2008 г. Yettel въвежда политики, мерки и цели, които следват мисията им за устойчиво развитие. Ключова област в обявената през 2022 година Стратегия за устойчиво развитие на оператора е намаляването на отпечатъка върху околната среда, включващ значително редуциране на въглеродните емисии от дейността им, предотвратяването на поне 127 000 кг. електронни отпадъци от попадане на сметищата, както и достигането до 2,5 млн. потребители на година с полезна информация по темата за устойчивото развитие.
Материалът е предоставен от Yettel.
НАЙ
Милиардер излетя със "Спейс Екс" на първа частна разходка в открития космос (видео/снимки)
Yettel ще предлага най-новата гама устройства на Apple
Съдът на ЕС потвърди глоба от 2,4 млрд. евро за Google
Американец и двама руснаци се отправят на 6-месечна мисия в космоса
Милиардер излетя със "Спейс Екс" на първа частна разходка в открития космос (видео/снимки)
Американец и двама руснаци се отправят на 6-месечна мисия в космоса
Съдът на ЕС потвърди глоба от 2,4 млрд. евро за Google