Какво се случва със старите устройства, след като потребителите си купят нови?
Все по-рядко хората изхвърлят непотребната си техника в общия отпадък, показва проучване на Yettel
Почти всеки трети българин използва мобилния си телефон, докато не спре да работи, а при по-големите устройства - като лаптопи и телевизори, този дял е близо двойно по-голям и достига съответно 55% и 68%. Данните са от скорошно проучване на Yettel за потребителските нагласи и поведение при използването на технологиите. Сравнение с резултатите от 2023 г. показва, че въпреки бурното развитие на технологиите и появата на нови модели, потребителите са склонни да сменят устройствата си по-рядко и с това удължават живота им.
Още повече, увеличават се хората, които предават за рециклиране старата си техника, за сметка на тези, които я изхвърлят в общия отпадък. Резултатите от анкетата на Yettel очертават пет основни сценария за пътя на излезлите от употреба устройства.
Остават у дома като резервни
Значителен процент от потребителите решават да задържат старите си устройства у дома като резервни - средно над 40%, като тенденцията е най-силно изразена при лаптопите (53%) и мобилните телефони (49%). Причините са различни. От подсигуряване с резервно устройство в случай на повреда или загуба, до незнание къде и как трябва да се изхвърлят електронните отпадъци и не на последно място - сантимент към вещите.
В тези случаи складираната дълго електроника е възможно да се амортизира, но по-важното е, че може да отделя вредни и токсични вещества, застрашаващи здравето ни. От друга страна, тя съдържа ценни изчерпаеми ресурси като злато, мед и алуминий, които, ако бъдат рециклирани, могат да получат "втори живот" и да се вложат в производството на друга техника.
Изхвърлят се в общия отпадък
Това е най-нежеланият сценарий, защото има сериозно негативно въздействие върху околната среда. Оглавявайки класацията на най-бързорастящия вид отпадък в света, изхвърлената неработеща техника вече придобива притеснителни размери в глобален мащаб. По данни на Global E-waste Мonitor само за 2022 г. в света са генерирани 62 млн. метрични тона електронни отпадъци, а прогнозата е до 2030 г. обемът им да достигне 82 млн. метрични тона. Едва под 20% от тях обаче се рециклират.
Когато попадне в природата, електрониката се разгражда с години и крие рискове за човешкото здраве, защото може да отдели вредни вещества в почвата, водата и въздуха. Но ако бъдат третирани правилно, съставните ѝ части могат да се използват отново, без да вредят на околната среда.
Добрата новина е, че българите все по-рядко смесват електронния с общия отпадък - средно около 10% през 2024 г. Проучването на Yettel сочи, че при почти всички разглеждани устройства процентът на този отговор се понижава с между 2 и 4 пункта през настоящата година. Ако все пак това се случи, най-вероятно е да бъде при хората на възраст над 40 години, когато сменят телевизора си.
Предават се за рециклиране
Увеличаването на хората, рециклиращи неработещата техника, е признак за по-голямата осъзнатост и отговорност на потребителите спрямо околната среда и използването на ресурсите. Най-осезаема е разликата при таблетите - почти троен ръст спрямо 2023 г. и делът им вече достига 23%. Както и при мобилните телефони, където разликата е 6 процентни пункта спрямо предходната година.
Мотивирани от желанието си да намалят замърсяването на околната среда, но и от възможността за допълнителни финансови стимули, близо 84% от потребителите, които са предали за рециклиране старо устройство, посочват, че са се възползвали от отстъпка за бъдеща покупка. Една от програмите на оператора - "Рециклирай и спести", предлага именно такава опция. Срещу предаване на неработеща техника клиентите на телекома могат да получат преференциални условия за закупуване на избрани смартфони и смарт аксесоари. Освен това във всеки един магазин на телекома хората, без значение дали са абонати на Yettel, могат да предадат за рециклиране непотребно оборудване и кабели.
Преизползват се от роднина или приятел
Друг често срещан вариант е преизползването на устройствата от роднини или приятели - почти еднакво популярен при всички от разглежданите типове електроника. Най-често - в 35% от случаите, това се случва при мобилните телефони и телевизорите. Този тип действия удължават живота на електронните устройства, но също подкрепят споделената икономика и вдъхването на "втори живот" за вещите, които не използваме активно. Практиката е най-разпространена сред потребителите на възраст между 30 и 49 години.
Видимо в разглежданите сценарии е, че темата за електронните отпадъци и рециклирането им се възприема различно от хората. Някои потребители третират старата си електроника както всеки друг отпадък, докато други вече са наясно със заплахите, произтичащи от този вид замърсяване. Това доказва, че са нужни още усилия за популяризиране на стъпките за намаляване на негативния отпечатък и оптималното използване на природните ресурси.
Yettel работи от години за повишаване на информираността на хората и ограничаване на замърсяването с електронни отпадъци. За последните две години телекомът успява да предотврати попадането на общо 47,5 тона електронни отпадъци на сметището по пътя към постигането на 5-годишната си цел до 2028 г. - 127 тона електронен отпадък да не достигне до природата.
НАЙ
"СпейсЕкс" пусна в действие роботизирани ръце, които хванаха част от мегаракетата "Старшип"
Бойната машина "Страйкър" става ловец на дронове
Учени с притеснителна теория защо още не сме открили извънземни
Това ли е създателят на биткойн?
Стартираща компания прави комерсиална космическа станция
"СпейсЕкс" пусна в действие роботизирани ръце, които хванаха част от мегаракетата "Старшип"
Учени с притеснителна теория защо още не сме открили извънземни
Бойната машина "Страйкър" става ловец на дронове
Това ли е създателят на биткойн?
Днес стартира мисията, която може да открие живот на една от луните на Юпитер