Най-често срещаните опасности онлайн
Ако не светиш в зелено и не се появяваш онлайн, вече е нетипично
Целият ни свят е силно зависим от интернет и освен огромни възможности, достъпът до световната мрежа, идва и със своите потайности и опасности, които често ни поставят в трудни ситуации. Обръщаме внимание на най-често срещаните от тях, в опит да повишим вниманието на сърфиращите в мрежата, особено сега, когато прекарваме повече време пред екраните на устройствата си, независимо дали работим или се забавляваме.
Пароли
Потребителите, често използват еднакви пароли за различни акаунти, което само по себе си води до опасност, те лесно да бъдат засечени от злонамерени лица, които бързо да придобият достъп до всякаква ценна и лична информация за вас. Най-доброто решение е да създаваме не само различни пароли, но и да внимаваме те да не съдържат лесно достъпна за нас информация, като рожден ден например или людимо число, цвят и т.н. Според скорошно проучване проведено от Арбитраж по поръчка на Yettel, става ясно, че това се явява основен проблем и за подрастващите, които се справят по-трудно с това да защитят устройствата си със сигурна парола и са несигурни, дали тя е достатъчно силна, за да предпази ценната за тях информация.
Днес, оператора ще проведе и своята вече традиционна игра, насочена именно към деца и младежи Digital Scouts, която им помага да разпознават най-често срещаните опасности онлайн и под формата на игра с интересни и забавни въпроси и ситуации, дава ценни съвети и насоки за справяне с тях. Играта е активна в два поредни дни (29 и 30 декември), а успешното преминаване през въпросите, дава възможност на участниците, да се включат и в томбола за страхотни награди като iPhone, смарт гривни и безжични слушалки от Yettel.
Зловреден софтуер
Вируси, фишинг, троянски кон, червеи и още много. Потребителите онлайн, често не са сигурни как да се справят с тези опасности онлайн. Дали, защото не са убедени в техническите си знаняия или пък защото не знаят коя е най-добрата програма, с която могат да защитят устройствата си, това се явява един от най-честите проблеми регистрирани от хората онлайн. Проблем се оказва и според проучването на Yettel, което посочва, че 36% не знаят как да защият устройствата си. Какво можем да направим? Разбира се информацията е най-силното ни оръжие, затова е важно да знаем на кого можем да разчитаме, да избираме проверени източници и компании, които могат да ни осигурят правилната антивирусна програма, с която да сме спокойни, че нашата информация и дигиталните ни устройства са добре предпазени. Всички участниц в Digital Scouts днес, могат да попаднат и на въпроси свързани с темата, които ще им дадат ценни съвети за това какво представляват термините, как да ги разпознаят и да ги неутрализират.
Надеждна информация
Днес, повече от всякога е важно да знаем коя информация онлайн е достоверна и коя е фалшива. Много се е изписало за фалшивите новини, а темата е толкова необятна, че няма да ни стигнат и 10 страници, за да я покрием. Най-важното, за което можем да следим обаче е когато прочетем нещо в мрежата, да проверим достоверността му в поне още два други източника, които да са официални. Така можем да имаме увереността, че сме направили нужното, за да проверим източниците и да направим информирана и обмислена лична преценка за това, което четем.
Онлайн тормоз
Обикновено с този проблем се сблъскват подрастващите, но разбира се той не е ексклузивен само за тях. Всеки може да стане жертва онлайн, дали заради раса, пол, сексуална ориентация или друго. Ключово е обаче как да се справим и как да реагираме в подобни ситуации. За нас, възрастните това е по-лесно от гледна точка на натрупания опит, който имаме. За децата това е по-трудно и лесно може да нарани тяхната още крехка психика. Затова и нашата роля е важна, да улавяме признаците, които едно тормозено дете би показало и да дадем напътствие и съвет за реакция в подобна ситуация. Колкото повече говорим за тези проблеми, толкова по-ясно ще бъде за по-младите около нас да ги разпознават и да реагират на тях адекватно - без да отвръщат на агресията, без да дават възможност на насилника да постига своята крайна цел.
Светът онлайн е необятен, да си онлайн вече е необходимост. Затова е важно да сме наясно с всичко, което може да ни се случи докато работим, учим или се забавляваме. Да си информиран, да знаеш и да разполагаш с нужните инструменти за реакция в различни ситуации е ключово за това да бъдем сигурни и спокойни в интернет. А за всички, които искат да научат повече и да дадат възможност на децата около себе си също да са в крак с информационния океан Digital Scouts е винаги насреща с протегната ръка, ценни знания и много награди.
* съдържание на Yettel
НАЙ
Дронове с неизвестен произход летят над Ню Йорк и Ню Джърси (видео)
"Фейсбук" и "Инстаграм" се сринаха
Три урока по математика събраха най-много гласове в Академията за дигитални умения
Как изгодно да си подарим оригинален Windows за Коледа
Странна частица придобива или губи маса в зависимост от посоката си
Дронове с неизвестен произход летят над Ню Йорк и Ню Джърси (видео)
"Фейсбук" и "Инстаграм" се сринаха
Странна частица придобива или губи маса в зависимост от посоката си
Робот заварява космическия кораб Starship на SpaceX (видео)
OpenAI, Meta и Anthropic ще подпомагат армията на САЩ