Премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел ще открият новата високотехнологична сграда на институт GATE на 5 декември
Премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел ще открият на 5 декември от 10.00 часа новата високотехнологична сграда на GATE - първия институт в България и Югоизточна Европа в областта на големите данни и изкуствения интелект. Те ще дадат началото и на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. Open Up for Innovation", който ще се проведе в два дни на 5 и 6 декември.
Сред официалните гости ще бъдат също Константин Павлов, кмет на район Лозенец и проф. Георги Вайсилов, изпълнителен директор на изпълнителна агенция "Програма за образование", представители на Европейската комисия.
По време на събитието изследователите от GATE ще разкрият възможностите за приложни изследвания в областта на големите данни и изкуствения интелект в новия си дом.
Те ще представят и дейността на екипите в направленията, в които работят - "Дигитално здравеопазване", "Градове на бъдещето", "Интелигентно правителство", както и как чрез високите технологии и изкуствения интелект може да се противодейства на дезинформацията, какъв е потенциалът на пространствата от данни (Data Spaces), GATE като тестов център за нови технологии с двойно предназначение в рамките на гражданско-военния орган на НАТО за стимулиране на иновациите в отбраната (DIANA).
От 8 до 10 декември в рамките на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. Open Up for Innovation" институт GATE ще бъде домакин на GATE-AEC Хакатон София заедно с организаторите на най-големия хакатон в тази сфера - AEC Hackathon (Architecture, Engineering and Construction Hackathon). Първото по рода си събитие в Централна и Източна Европа, подкрепено от тази общност ще насърчи връзката между информационните технологии, световни експерти и представители на компании, работещи в сферите на архитектурата, строителството, мобилността и градското планиране, като крайният очакван резултат е решаване на конкретни казуси, свързани с развитието на градската среда.
Новата високотехнологична сграда на GATE е разположена в кампуса на СУ "Св. Климент Охридски" на бул. "Джеймс Баучер" № 5 в съседство с Факултетите по химия и фармация, математика и информатика, и физика. Още от пръв поглед архитектурата й подсказва важната роля на института на водещ изследователски център в технологиите на бъдещето, чиято мисия е да направи живота на хората по-добър чрез съвременните достижения на науката.
Сградата ще бъде обезпечена с технологични решения, позволяващи мобилност и многофункционалност, както и възможност за промяна на пространствата в зависимост от променящите се нужди на института. Тя ще бъде оборудвана със сензори и датчици за събиране на данни като част от Лабораторията в градска среда (City Living Lab). Това предполага възможност за експериментиране върху интеграцията на модели с различна гранулярност, каквито са цифровите модели на отделните сгради и на градовете като цялостна екосистема.
В новия високотехнологичен дом на GATE ще има няколко лаборатории - Лаборатория за цифрови двойници (Digital Twin Lab), Лаборатория за визуализация с три отделни пространства - Fusion студиото и Лобито за визуализация за провеждане на събитията, организирани от екипа на GATE, за визуални демонстрации и визуализация на данни, както и Работното пространство за визуализация, което подпомага научните изследвания и разработкитe, Лаборатория за обучение.
Програма на събитието:
5 декември
10.00 - 12.30 Официална церемония по откриването на сградата
13.00 - 16.30 - Годишен форум на GATE: сесия "Визия за данните и изкуствения интелект" с участието на международни експерти и бизнес лидери в областта на данните, изкуствения интелект и пространствата от данни, сред които представители на Европейската комисия, Европейската обсерватория за дигинални медии, Министерство на иновациите, Технологичен университет Чалмърс и др.
6 декември
9.30 - 18.00 - Тематични панели за градските цифрови двойници, дигиталното здравеопазване, дезинформацията и инициативите на GATE като тестови център на НАТО. Ще бъде представен и тематичен уъркшоп за градските цифрови двойници, както и демонстрации и постер-сесии, които ще разкрият резултатите от работата на GATE по различни проекти.
8, 9 и 10 декември - GATE-AEC Хакатон София
Пълна програма и регистрацията за събитието: https://forum.gate-ai.eu/
За GATE-AEC Хакатон София - https://hackathon.gate-ai.eu/
НАЙ
Дронове с неизвестен произход летят над Ню Йорк и Ню Джърси (видео)
Шест от най-популярните лица у нас призовават да оставим телефоните за празниците
Крал Чарлз приветства "фантастичния" AI инструмент на "Епъл“ (снимки)
Странна частица придобива или губи маса в зависимост от посоката си
Млад учен от GATE e eдинственият изследовател в селекцията „30 под 30“ на Форбс с регистриран патент
Дронове с неизвестен произход летят над Ню Йорк и Ню Джърси (видео)
Крал Чарлз приветства "фантастичния" AI инструмент на "Епъл“ (снимки)
Странна частица придобива или губи маса в зависимост от посоката си
OpenAI, Meta и Anthropic ще подпомагат армията на САЩ
Робот заварява космическия кораб Starship на SpaceX (видео)