Европейският аерокосмически гигант Airbus разкри своя концепция за космическо местообитание, което ще бъде по-просторно и удобно от съществуващите космически станции.

Вижте как изглежда Loop >> >> >>

Многоцелевият орбитален модул, наречен Loop, включва три персонализирани палуби, които са свързани чрез тунел, заобиколен от интегрирана оранжерия. Орбиталното местообитание е проектирано за екипаж от четирима души. То обаче лесно може да се модифицира, а капацитетът му да нарасне значително.

С ширина от 8 метра, LOOP е проектиран да се побере в обтекателя на предстоящото поколение свръхтежки ракети-носители, като Starship на SpaceX, и по този начин може да бъде разгърнат с едно изстрелване и да бъде обитаем веднага след достигане на орбита, каза Airbus.

В основната си конфигурация LOOP разполага с жилищна палуба, научна палуба и центрофужна палуба, създаваща изкуствена гравитация, където обитателите могат да получат временно облекчение от условията на нулева гравитация.

Добре известно е, че човешкото тяло бързо се влошава при липса на гравитация= Мускулите и костите губят маса поради неизползване. Отсъствието на гравитация също обърква човешката нервна система и пространствена ориентация, което често води до гадене през първите дни от орбиталния престой.

"Airbus LOOP е проектиран да направи дългосрочния престой в космоса удобен и приятен за обитателите му, като същевременно поддържа ефективни и устойчиви операции", се казва в изявлението на Airbus.

"Той се основава на всичко, което е научено през десетилетията, и напълно използва потенциала на утрешните технологии, за да подпомогне най-добре бъдещето на човечеството в космоса: в ниска околоземна или лунна орбита или при дългосрочни мисии до Марс."

Концептуалното космическо местообитание, което според Airbus предлага повече вътрешно пространство от съществуващите космически станции, може да бъде готово за полет в началото на 2030 г. след края на живота на Международната космическа станция.

Преди това Airbus ръководеше консорциума, който изгради Европейския модул Колумб на Международната космическа станция и Автоматизираното превозно средство за трансфер, което служи като превозвач на товари за орбиталната лаборатория.

В момента Airbus отговаря за изграждането на сервизните модули Orion, построени за задвижване на капсулата на екипажа на програмата за изследване на Артемида на НАСА до Луната.