Астрономи призовават за пауза в изстрелванията на Starlink от SpaceX
Потенциалните дългосрочни екологични вреди от разполагането на десетки хиляди сателити все още не са напълно ясни
Над сто астрономи подписаха отворено писмо, с което призовават Федералната комисия по комуникации на САЩ да спре всички изстрелвания на Starlink и други мега-съзвездия от сателити, тъй като се опасяват от въздействието им върху околната среда и пречките, които създават за наземните обсерватории, опитващи се да изследват далечния космос.
Астрономите смятат, че изстрелванията трябва да се прекратят, докато учените не успеят да оценят напълно рисковете от разполагането на толкова голям брой изхабяеми сателити. Те критикуват FCC за това, че мега-съзвездията са изключени от задължителните екологични прегледи.
"Изкуствените сателити, дори тези, които не се виждат с просто око, могат да пречат на астрономически наблюдения, които помагат за откриването на астероиди и разбирането на нашето място във вселената", казва Робърт Макмилън, астроном от Университета на Аризона и един от авторите на писмото, пред Space.com.
"Потенциалните дългосрочни екологични вреди от разполагането на десетки хиляди сателити", продължава той, "все още не са напълно изяснени."
В момента има над 9,000 активни сателита в орбита. Констелациите на Starlink на SpaceX представляват повече от половината от този брой, с около 6,500 функциониращи апарата, според база данни, поддържана от астронома от Харвард Джонатан Макдауъл.
Забележително е, че SpaceX започна да изстрелва сателити едва през 2019 г. В цялата история на космическите полети около 19,500 сателита са били поставени в орбита около Земята, според данни на Европейската космическа агенция.
Това е впечатляващо ускорение. Не е изненадващо, че през последните години това разочарова астрономите, които се оплакват, че ярките съзвездия развалят наблюденията на нощното небе.
Освен това, нова поредица от доказателства предполага, че радиацията, излъчвана от електрониката на сателитите, пречи на радио-телескопите, като потенциално ограничава възможностите ни да изследваме най-дълбоките кътчета на космоса. Опасност отгоре
Потенциалните вреди върху околната среда също не трябва да се пренебрегват. Космическите отпадъци, които задръстват ниската орбита на Земята, бяха проблем още преди появата на мега-съзвездията, които само влошиха ситуацията.
Освен опасността, която тези отпадъци представляват за други космически апарати, нараства и загрижеността, че тези изхабяващи се сателити, които са предназначени да издържат само няколко години, могат сериозно да замърсят планетата ни, тъй като непрекъснато се връщат и изгарят в атмосферата.
Федералната авиационна администрация също е предупредила, че падащите сателити могат да убиват хора. Може да подценяваме броя на фрагментите, които оцеляват при повторно навлизане в атмосферата, тъй като тревожно голям брой компоненти на космически апарати, предназначени да изгарят в атмосферата, вместо това падат обратно на Земята.
"Космическата индустрия се развива по-бързо, отколкото обществото или регулаторите могат да я настигнат, и ние ще продължим да подчертаваме значимостта на този въпрос пред обществеността", казва Лукас Гутърман, който е инициатор на писмото и директор на неправителствената организация Public Interest Research Group, пред Space.com. "Скоростта и мащабът на новата космическа надпревара трябва да бъдат въпрос на обществено обсъждане, а не дискусия между малка група от индустриални специалисти."