Бил Гейтс стана рекламно лице на уличната кухня в Индия (видео)
Милиардерът специално поискал да изпробва чая на един от най-известните в TikTok улични продавачи
Индия е известна с вкусната си кухня. Междувременно, в социалните мрежи набират популярност клипове, в които индийски готвачи приготвят своята храна при доста спорни в хигиенично отношение условия. Една от звездите в TikTok е ексцентричният продавач на чай Доли. Освен със стилното си облекло и бързи маниери, понякога той облизва млякото на клиентите си или пък им пали цигара. Милиардерът Бил Гейтс поискал специално да посети щанда на Доли и отпие от специалния му чай.
"В Индия иновациите могат да бъдат намерени във всеки ъгъл, дори при приготвянето на обикновена чаша чай", отбеляза основателят на Microsoft и един от най-богатите хора на планетата. Той отпива със задоволство от чая си.
Във видеото се вижда, че продавачът на чай стои на панорамно място, а чашите му са измити до блясък. Това предполага елемент на инсценировка, показваща индийската улична кухня в доста благоприятна светлина.
Само за 13 часа видеото натрупа 12 милиона гледания в социалните медии.
Бил Гейтс посети Microsoft India Development Center (IDC), разположен в Хайдерабад. Филантропът изглежда истински впечатлен от индийската култура, а обиколката му не е изяло посветена на бизнеса.
Според него Индия е страна иноватор, която е постигнала много в математиката, здравеопазването, справянето с бедността и изхранването на своето огромно население. Индийските иновации на практика помагат на целия свят, макар да не чуваме това често, допълва Бил Гейтс.
Преди време милиардерът обяви, че инвестира изключително много в създаването на ново поколение тоалетни, които не са свързани с канализация. Проблемът е особено голям в Индия. Към днешна дата 30% от населението на страната няма собствена тоалетна и често извършва физиологичните си нужди на открито.
От Делхи обаче отбелязват, че са направили голям прогрес, защото само 5 години по-рано почти броят на хората без тоалетна е бил близо 40%.
През 2022 година 19.4% от индийските домакинства не са използвали тоалетни, отбелязва "Хиндустан Таймс". Ситуацията е най-лоша в най-населения щат Утар Прадеш, който е дом на 200 милиона души. Извършването на физиологичните нужди на открито е предпоставка не само за замърсяване, но и за възникването на епидемии.
Според Бил Гейтс да се живее без тоалетна е изключително опасно. Това значи замърсена вода, замърсена почва и замърсена храна. Те от своя страна носят болести и смърт.
В по-старо изказване Бил Гейтс споделя, че външните тоалетни не са функционално решение, защото миришат гадно и са лошо поддържани. Това отвращава хората и ги кара да ходят по-нужда извън тях.
Крайният резултат е фатален. Диарията и други заболявания, свързани със санитарните условия, убиват почти 500 000 деца под петгодишна възраст всяка година, разказва милиардерът.
Финансираната от него тоалетна от ново поколение обаче е способна да пречиства водата, правейки я отново годна за пиене.
"Правил съм какви ли не странни глупости през годините: пих вода от фекална утайка с Джими Фалън. Бях на сцената с буркан, пълен с човешки изпражнения. Усещал съм от близо полъха и миризмата на външен клозет", разказа преди две години Бил Гейтс.
"Тези лудории предизвикаха присмех, но моята цел винаги е била да накарам хората да се интересуват от проблем, засягащ 3,6 милиарда души: лошите санитарни условия", допълва милиардерът.
Бил Гейтс е оптимист, че до 10 години ще има работеща евтина тоалетна, която да не разчита на вода или връзка с канализация.
"Благодарение на учени и инженери от цял свят, ние се доближаваме до нови решения, които ще предотвратят болести и заболявания", споделя филантропът.