Бившият администратор на НАСА Майкъл Грифин заяви, че плановете за връщане на хора на Луната са твърде сложни, скъпи и нереалистични. Грифин управляваше космическата агенция в началото на този век по време на администрацията на президента Джордж Буш, припомня Ars Technica.

"Ще бъда директен", започна той своето изявление пред Подкомисията по космос и аеронавтика на Конгреса относно програмата "Артемида".

"По моя преценка програмата е прекалено сложна, с нереалистични цени, компрометира безопасността на екипажа и е много малко вероятно да бъде завършена навреме, дори и да бъде успешна", каза Грифин.

Китай може лесно да победи САЩ, предупреждава бившият директор на НАСА.

Според него агенцията трябва да "рестартира" своята програма за Луната, но този път без сътрудничеството на търговски партньори.

За съжаление, неясният план на Грифин повдига много повече въпроси. Той предвижда преструктуриране и разчитане на партньорства с компании като Boeing. Може би най-голямото досега забавяне в програмата "Артемида" бе причинено именно от разработката на "държавната" свръх тежка ракета SLS. За нея бе отговорен именно аерокосмическия гигант.

Според Грифин трябва да не се разчита на фирми, като SpaceX и Blue Origin. Като най-оптимистичен срок той вижда завръщане на хората на Луната през 2029 г.

Думите на Грифин обаче не трябва да се приемат безрезервно. По време на мандата си той също се противопостави на търговската програма на НАСА, която в крайна сметка доведе до разработването на Crew Dragon на SpaceX. Благодарение на този проект САЩ скъса със зависимостта си от Русия и започна да изстрелва хора в космоса без чужда помощ.

Въпреки това проблемите на програмата "Артемида" се признават и от НАСА. Агенцията отложи пилотираната мисия до Луната, а бюджетът за нея става по-висок от първоначално планирания.