Общият съд на Европейския съюз отхвърли жалба на социалната мрежа TikTok, собственост на китайската компания ByteDance, целящa да избегне новите правила, въведени от март от регламента за цифровите пазари, предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА.

ЕК постави през септември TikTok сред платформите, които новото законодателство обхваща. Целта му е да спре злоупотребата с господстващо положение в ЕС.

ByteDance сезира Общия съд през ноември и поиска отмяната на това решение.

Базираният в Люксембург съд обаче обяви днес, че отхвърля иска на ByteDance. Дългоочакваното решение е първото, което се отнася до прилагането на регламента.

TikTok има възможност да обжалва това решение на първа инстанция в срок от два месеца и 10 дни.

Съдът на ЕС вече отхвърли в началото на февруари искане на ByteDance за временно освобождаване от изпълнението на тези правила.

Регламентът за цифровите пазари, който е доста противоречив, се прилага и за пет американски мастодонта - Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, а от началото на май и за нидерландската платформа за резервации Booking.

Meta (компанията майка на Facebook и Instagram) и Apple също депозираха жалби за освобождаване на някои от услугите им от новото законодателство.

Европейският съд трябва тепърва да се произнесе по тези жалби.

Новият регламент засяга компании, които оперират в поне три европейски страни, пазарната им капитализация надвишава 75 милиарда евро или имат 7,5 милиарда продажби в Европа, регистрирали са поне 45 милиона крайни активни потребители и 10 000 бизнес потребители в Европа.

Те се считат за "контрольори на достъпа", според брюкселския жаргон, тъй като не могат да бъдат заобиколени от потребителите.

Регламентът за цифровите пазари им поставя своеобразна "усмирителна риза" от специфични задължения и забрани, изпълнението на които се контролира от комисията и има за цел да отвори в по-голяма степен цифровите пазари за конкуренцията.

Компаниите, които нарушават регламента, подлежат на глоби, достигащи до 10 на сто от световния им оборот и до 20 на сто в случай на рецидив, а при най-сериозни провинения могат и да бъдат изключени от пазара.

Общият съд постанови днес, че "ЕК може да приеме ByteDance за контрольор на достъпа" и не оспорва, че компанията е постигнала изискуемите от регламента количествени прагове.

ByteDance обяви на 16 ноември, че ще атакува в съда определението "контрольор на достъпа", описвайки се като нововъзникващ играч по природа, който вероятно ще оспори господстващата позиция на американските гиганти в сектора.

"Определението, което се дава за нас може да компрометира декларираната от регламента за цифровите пазари цел, защитавайки господстващите платформи от нови конкуренти като TikTok, написа компанията в съобщение на сайта си.

Това название "се основава на абсолютно неразбиране на дейността ни. Има риск то да защити същите монополи, срещу които е насочен регламентът", отбеляза ByteDance.