Докато някои се надяват, че изкуственият интелект може да се окаже временна мода, големи компании като Google, OpenAI и Anthropic ускорено разработват нови AI агенти, които могат да управляват браузъра и изпълняват различни задачи из вашия персонален компютър.

Google, например, работи по проект с кодовото име Jarvis, който се интегрира с бъдещата версия на езиковия модел Gemini и ще бъде част от Chrome.

Тази система ще поема контрола над браузъра, за да изпълнява команди директно през интерфейса му.

OpenAI също развива подобна технология с проекта "Strawberry," който има за цел да осигури на AI възможността самостоятелно да се навигира в интернет за задълбочени изследвания.

Anthropic пък наскоро обяви, че новият им модел Claude 3.5 Sonnet. Изкуственият интелект може да управлява компютър с помощта на API, като симулира действия на потребител - от придвижване на курсора до въвеждане на текст.

Рискове и отговорности при използване на AI агенти

Въпреки удобствата, свързани с "компютърните агенти," техните възможности не са безпроблемни. Например, Anthropic предупреждава, че Claude 3.5 Sonnet често се затруднява и допуска грешки.

Един от основните въпроси е отговорността при евентуални щети, например, ако агентът направи погрешни поръчки онлайн. Повечето компании вероятно ще имат клаузи в потребителските си споразумения, които освобождават AI разработчиците от отговорност.

Други са притеснени, че повечето хора ще възприемат "компютърните агенти" като поредният удобен инструмент, без да обмислят свързаните с тях рискове за киберсигурността, личната им информация и възможностите за следене и шпиониране.

ИЗБРАНО