Европа ще отдели милиарди за „космическа надпревара“
Индия е на път да изпревари ЕС в космоса
Европейските министри на научните изследвания се срещат в Париж, за да се опитат да договорят периодични вноски по проект за 18,5 милиарда евро. Финансирането е необходимо за бъдеща космическа дейност на ЕС, пише Би Би Си.
Парите са необходими за мисии до Луната и Марс, за метеорологични сателити, за разработването на нови криптографски системи и на изграждането на съзвездие от спътници за телекомуникации.
Предложеният нов бюджет за Европейската космическа агенция (ЕКА) е с 25% по-голям от предходния.
Намирането на парите обаче ще бъде предизвикателство, като се има предвид голямото покачване на разходите за живот в целия континент.
Държавите-членки на Европейската космическа агенция се срещат на всеки три години, за да съгласуват програма за дейност и средствата, необходими за нейното финансиране.
Генералният директор на ЕКА, д-р Йозеф Ашбахер, смята за вероятно някои правителства да се отдръпнат от финансирането. Въпреки това, проектите на агенцията са доста атрактивни, а мнозинството от държавите-членки е изразило подкрепа.
Европейските правителства са наясно, че когато става въпрос за "космическата надпревара", те изостават.
САЩ, Русия, Китай са пред Стария континент. През следващата година Индия ще се сдобие със свой пилотиран космически кораб и също ще изпревари Европа. ЕС не разполага и със своя мащабна космическа компания, като SpaceX.
Част от проектите на агенцията се сблъскат със забавяния и преразходи, като новата ракета Ariane-6 е добър пример за това. ЕКА ще трябва да намери допълнителни 200 милиона евро за проекта. Когато Ariane-6 е готова, тя ще има предложи по-скъпи стартове от SpaceX и сходни възможности с ракетата Falcon-9. За разлика от нея Ariane-6 ще е за еднократна употреба.
ЕС планира да отдели 750 милиона евро за изграждане на съзвездие от телекомуникационни спътници с криптирана връзка. Те ще са подобни на Starlink, но с акцент върху употребата от военни, големи компании и правителства.