Европейската космическа агенция е загрижена заради проблемите с ракетите си
Отлагания и провали преследват един от най-важните сектори за космическата независимост на ЕС
Европейската космическа агенция (EКА) изрази загриженост за състоянието на ракетите-носители след неуспешното изстрелване на "Вега-C" през декември, предава ДПА, цитирана от БТА.
Според организацията европейският сектор, ангажиран с подготовката им, е "в сериозна криза".
Проблемите започнаха преди около година, когато Русия реши да изтегли своите ракети "Союз" от космодрума в Куру във Френска Гвиана, казаха от ЕКА.
Голям удар беше също, че първата мисия с търговска цел на европейската лека ракета-носител "Вега-С" претърпя провал малко след старта си на 20 декември м.г.
Няколко минути след изстрелването траекторията й се отклони от зададената, казаха от компанията "Арианспейс", която отговаря за експлоатацията.
Оттам класифицираха изстрелването като неуспешно и обясниха, че е установен проблем с ракетния двигател на твърдо гориво "Зефиро 40".
"Вега-С" трябваше да изведе в орбита два спътника за наблюдение на Земята, собственост на "Еърбъс".
Междувременно изстрелването на ракетата "Ариана 6" трябваше да бъде отложено за последното тримесечие на тази година, припомня ЕКА.
Първоначално беше планирано стартът да е през 2020 г., но последваха няколко отлагания, отчасти и поради пандемията от КОВИД-19.
Въпреки тези проблеми EКA подчерта, че европейският достъп до космоса "не е поставен на карта". Осигуряването на първия полет на "Ариана 6" и оперативната способност на "Вега-С" бързо ... ще бъдат основни приоритети, допълват от организацията.
EКA залага на двете ракети, за да направи европейските космически полети по-конкурентоспособни. "Ариана 6" е наследница на "Ариана 5", която е в експлоатация от 1996 г. "Вега-С" пък е модернизиран вариант на ракетата "Вега", която извежда в космоса леки спътници от 2012 г.