Европейската ракета "Ариана 6" премина успешно тест преди първото си изстрелване
Двигателят Vulcain 2.1 беше запален за около 8 минути и това направи възможно валидирането на цялата фаза на полета
Европейската ракета "Ариана 6" премина успешно тест преди първото си изстрелване, съобщиха световните осведомителни агенции. "Репетицията" се проведе в четвъртък на космическата площадка в Куру, Гвиана.
Още по темата
Първият полет на "Ариана 6" е планиран за 2024 г.
Двигателят Vulcain 2.1 беше запален за около 8 минути и това направи възможно валидирането на цялата фаза на полета чрез симулиране на изстрелване, съобщи в изявление след теста космическата компания "Ариана груп" (ArianeGroup), която е разработила ракетата.
"Екипите вече са разработили всеки етап от полета на ракетата, без тя да напуска Земята", каза Йозеф Ашбахер, генерален директор на Европейската космическа агенция (ЕКА).
Тази решаваща стъпка ни доближава все повече към първия полет на "Ариана 6", обяви изпълнителният директор на "Ариана груп" Мартeн Сион.
Предстои да бъдат извършени допълнителни тестове преди първия полет, по-специално такива за издръжливост в случай на повреда, уточни той.
Резултатите от теста в четвъртък няма да бъдат оповестени преди 30 ноември след анализ на всички параметри. "Основният въпрос е дали има нужда от нов тест", каза пред АФП Доменико Реста, ръководител на инженерния отдел на системата за изстрелване на "Ариана 6" в ЕКА.
Запалването на двигателя Vulcain 2.1 започна около 17:30 ч. местно време, с няколко минути закъснение от предварително заложения график заради необходимост от малка корекция, извършена от екипите на място, обяви ЕКА.
Успехът на този тест е ключов за определянето на дата за изстрелване на ракетата през 2024 г.
Първоначално тестът беше планиран за 3 октомври, но беше отложен след откриване на проблем в хидравликата на системата, контролираща дюзите на основния двигател.
Планиран за 2020 г., първият полет на "Ариана 6", която трябваше да се конкурира с ракетата на американската компания "Спейс Екс", беше отлаган неколкократно заради пандемията от КОВИД-19 и проблеми с разработката.