ByteDance, собственикът на платформата за кратки видеоклипове TikTok, загуби съдебно заседание, в което се опита да оспори статута на "пазач" (Gatekeeper) в региона, който му налага допълнителни задължения.

Съгласно европейския Закон за цифровите пазари (DMA) от "пазачите" се изисква да гарантират, че техните системи за съобщения са съвместими с платформите на конкурентите; да позволяват на потребителите да решават кои приложения да инсталират на своите устройства; и да забраняват на "пазачите" да предпочитат собствените си услуги пред решенията на конкурентите. ByteDance твърди, че предоставянето на този статут подкопава първоначалните цели на DMA, тъй като укрепва позициите на господстващите на пазара срещу нови конкуренти като TikTok, който няма утвърдени позиции.

Общият съд на Европейския съюз, заседаващ в Люксембург, застана на страната на Европейската комисия - изпълнителния орган на ЕС - и отхвърли иска на ByteDance, като определи аргументите на китайското дружество като недостатъчно обосновани. "Комисията е имала всички основания да счита ByteDance за "посредник"," се казва в решението. ByteDance отговаря на всички критерии на DMA по отношение на пазарната стойност на дружеството, броя на потребителите на TikTok в ЕС и периода от време, в рамките на който тя е била достигната, заявиха съдиите. Съдът също така изтъква настъпилия скок в популярността на TikTok, който е поставил платформата наравно с конкурентите Meta Platforms и Alphabet: услугата за кратки видеоклипове е затвърдила позициите си въпреки пускането на форматите Instagram Reels и Facebook Reels, както и YouTube Shorts; и за кратко време е увеличила аудиторията си до половината от броя на Facebook и Instagram в ЕС.

"Макар че сега ще преценим следващите стъпки, вече сме предприели мерки, за да спазим съответните задължения на DMA, преди те да влязат в сила през март", заяви говорител на TikTok. Сега компанията може да обжалва пред Съда на Европейския съюз, най-висшата съдебна инстанция в Европа. Европейската комисия заяви, че е взела под внимание съдебното решение и ще го проучи. "Пазачи" в ЕС са още Alphabet, Amazon, Apple, Booking.com, Meta Platforms и Microsoft. Apple се опитва да оспори твърденията на DMA, като настоява, че магазините за приложения за iPhone, iPad, компютри Mac, Apple TV и Apple Watch не могат да се разглеждат като една платформа, а iOS не може да се разглежда като важен портал за бизнес потребителите. Meta не е съгласна с приписването на този статут на платформите Messenger и Marketplace.