Галактиката ни е съставена от "древни структури"
"Наистина е удивителното, че изобщо можем да ги открием", споделят учените
Астрономи, използващи космическия телескоп Gaia на Европейската космическа агенция, откриха някои от най-ранните предшественици на нашата галактика: два потока от древни звезди, формирани преди повече от 12 милиарда години.
Както е описано в подробно в проучване, публикувано в списанието The Astrophysical Journal, потоците предхождат диска и спиралните ръкави на Млечния път, неговите най-фундаментални структури. Всъщност изследователите смятат, че те може би са се слели с нашата галактика в нейните етапи на зараждане, повлиявайки на нейното формиране.
Потоците са наречени Шива и Шакти на името на индуистките божества, които са се обединили, за да формират вселената.
"Наистина невероятно е, че изобщо можем да открием тези древни структури", каза съавторът на изследването Хяти Малтан от Института за астрономия "Макс Планк" в Германия. "Млечният път се е променил толкова значително, откакто са се родили тези звезди, че не бихме очаквали да ги разпознаем толкова ясно като група."
Учените смятат, че нашата галактика се е образувала около 1 милиард години след Големия взрив от неправилни нишки от газ и прах, които са колапсирали, превръщайки се в "люпилня на звезди". Също толкова важна част в еволюцията на Млечния път са различните сблъсъци и сливания с други галактики.
Изглежда, че това е и случаят с Шива и Шакти. Новооткритите потоци, всеки от които съдържа маса от 10 милиона слънца и се намира близо до сърцето на Млечния път. Възрастта им означава, че те са повлияли драматично на образуването на Млечния път такъв, какъвто го познаваме днес.
"Звездите там са толкова древни, че им липсват много от по-тежките метални елементи, създадени по-късно в живота на Вселената", каза съавторът Ханс-Валтер Рикс от Института Макс Планк в изявлението.
"Досега бяхме разпознавали само тези много ранни фрагменти, които се събраха, за да образуват древното сърце на Млечния път", добави той. "С Шакти и Шива сега виждаме първите парчета, които изглеждат сравнително стари, но разположени по-далеч. Те означават първите стъпки от растежа на нашата галактика към сегашния й размер."
Gaia е обсерватория в орбита около нашето Слънце, която през последното десетилетие щателно изгражда подробна 3D карта на нашата галактика.