Google работи по създаването на модел на изкуствен интелект, който да може да разсъждава като човек. За сметка на това IT-гигантът възнамерява да засили конкуренцията с OpenAI, която вече представи подобен продукт, наречен o1. За това пише Bloomberg, като се позовава на свои добре осведомени източници.

В доклада се казва, че през последните месеци Google е постигнала значителен напредък в разработването на модели на изкуствен интелект, способни да се справят с многоетапни задачи в области като математиката и програмирането. Според източника, подобно на OpenAI, Google се опитва да създаде алгоритъм за разсъждаващ изкуствен интелект, използвайки техника, наречена "мисловна верига". Тя предполага, че преди да отговори на писмено запитване, алгоритъмът на ИИ прави пауза от няколко секунди, за да анализира свързани теми и след това да даде обобщен отговор на поставения въпрос. Представители на Google отказаха да коментират въпроса.

Google и OpenAI водят ожесточена битка за доминиране в областта на изкуствения интелект. Конфронтацията се засили с появата на бота с изкуствен интелект ChatGPT, който според някои инвеститори в крайна сметка може да премахне необходимостта от търсачката на Google. ИТ гигантът се опитва всячески да избегне това, за което най-добрите изследователски екипи от разработчици на компанията бяха обединени в нейното подразделение DeepMind. Въпреки това Google продължава да се движи с по-бавни темпове, когато става въпрос за пускане на нови продукти с изкуствен интелект, като прави паузи, за да обмисли етичните въпроси, необходимостта да изпълни очакванията на обществото за доверие в марката на компанията и други.

Анонимният източник на изданието твърди, че след като OpenAI е представила своя алгоритъм o1 в средата на септември, някои служители на DeepMind са били разочаровани от изоставането на Google в надпреварата за лидерство в областта на ИИ. Служителите обаче вече не са толкова обезпокоени, колкото след пускането на ChatGPT, тъй като Google вече е имала време да пусне някои от собствените си разработки.