В сряда Google постигна споразумение по съдебен иск, подаден във федералния съд на Масачузетс, в който се твърди, че са нарушени чужди патенти на ускорители за изкуствен интелект. Singular Computing искаше 1,67 млрд. щ. долара обезщетение от Google за нарушаване на патенти в областта на компютърната обработка на данни. Подробности за споразумението, което беше постигнато непосредствено преди заключителните съдебни заседания, не бяха оповестени.

През 2016 г. Google представи тензорни процесори (TPU) за подпомагане на изкуствения интелект, използван при разпознаване на реч, генериране на съдържание, създаване на рекламни препоръки и други подобни функции. Singular твърди, че втората и третата версия на тези TPU, въведени през 2017 г. и 2018 г., нарушават нейните патентни права.

Singular, основана от компютърния учен от Масачузетс Джоузеф Бейтс, смята, че Google е използвала нейната технология в своите TPU, които поддържат функции на ИИ в Google Search, Gmail, Google Translate и други услуги на Google. В съдебния иск, подаден през 2019 г., се описва как Бейтс е споделил идеите и изобретенията си с Google между 2010 и 2014 г., което е накарало TPU на Google да копират технологията на Бейтс и да нарушат два от неговите патенти.

На предварителното изслушване на 9 януари 2024 г. ищецът представя имейл кореспонденция, в която настоящият главен учен на Google, Джеф Дийн, хвали идеите на Бейтс и изразява мнение, че те биха могли да бъдат "наистина подходящи" за това, което Google разработва. Google заяви, че служителите, разработили чиповете ѝ, никога не са се срещали с Бейтс и са ги създали самостоятелно, а технологията ѝ е "коренно различна от описаната в патентите на Singular". Говорителят на Google Хосе Кастанеда подчерта след споразумението за уреждане на спора, че компанията не е нарушила патентите на Singular и е "доволна от разрешаването на този въпрос".

Представители на Google и Singular потвърдиха информацията за споразумението за уреждане на спора, но не предоставиха допълнителна информация.